Saudyjczycy pójdą w atom

AFP

Arabia Saudyjska zamierza w najbliższych 20 latach zbudować 16 reaktorów atomowych. Koszt tych inwestycji, to 80 mld dolarów.

Jednocześnie – jak podała stacja CNBC Saudyjczycy nie planują  wykorzystania instalacji nuklearnych do celów wojskowych.

Jak z kolei  informuje „Washington Post”,  rząd w Rijadzie zamierza poinformować o swoich planach atomowych  już w marcu. A co więcej ujawni również które ze światowych firm otrzymają kontrakty związane z tymi inwestycjami. W tym kontekście najczęściej wymieniany jest Westinghouse, dzisiaj należący do japońskiej Toshiby, ale uważany za  firmę amerykańską, bo w USA ma swoją główną  siedzibę i zatrudnia 15 tys. pracowników.  Westingouse jest uważany na świecie za największego specjalistę od budowy siłowni atomowych. Dziennik widzi tutaj sytuację, która może doprowadzić do potężnych konfliktów. Bo Amerykanie z jednej strony bardzo promują światową ekspansję  swoich  firm, ale z drugiej strony zobowiązali się również do bezwzględnego kontrolowania rozprzestrzeniania się programów atomowych.  A dodatkowo znaczyłoby to, że te bardzo wrażliwe technologie znalazłyby się w jednym z najbardziej niespokojnych regionów świata. Jeśli jednak  amerykańska administracja zdecyduje się w na wsparcie Westinghouse, będzie musiała potężnie nagiąć swoje zasady.

Jest tu jednak jeszcze drugi problem, tym razem już światowy. Bo co będzie oznaczała decyzja tak drastycznego odejścia od uzależnienia od ropy naftowej. Saudyjczycy od dawna informowali, że zamierzają zrestrukturyzować gospodarkę. Planowali inwestycje w rozwinięte technologie, nawet w rolnictwo, a także w turystykę – planowali zagospodarować swoje wybrzeże Morza Czerwonego i Zatoki Akaba. Teraz jasno dają do zrozumienia, że w niedalekiej przyszłości zamierzają zrezygnować z ropy naftowej, jako z głównego nośnika energii. Jeśli rzeczywiście program zostanie ogłoszony na początku marca. Można w tej sytuacji spodziewać się potężnego spadku cen ropy. Zresztą saudyjski minister ds. ropy, Chalid al-Falih, który jeszcze tydzień temu mówił o tym, że OPEC jest zdeterminowany do „wysuszenia rynku” i wzrostu cen do ponad 70 dol. za baryłkę, teraz z kolei przekonuje, że w 2019 roku ropa  znów będzie tania.

Mogą Ci się również spodobać

Agencja Fitch bierze pod lupę przejęcie Energi

Agencja Fitch Ratings zareagowała na plan przejęcia firmy Energa przez PKN Orlen – i ...

Dania między młotem a kowadłem

Amerykanie naciskają na Duńczyków, by nie dali zgody na przejście gazociągu Gazpromu przez duńskie ...

Wiatraki na morzu będą miały wsparcie rządu i to 20-letnie

Rząd przewiduje 20-letni okres wsparcia dla energetyki wiatrowej w polskiej strefie Bałtyku. – Według ...

Gaz norweski alternatywą dla rosyjskiego

Dzięki realizacji projektu Baltic Pipe do 2022 r. przez Polskę może płynąć do całego ...

Coraz więcej Gazpromu w Unii

Udział Rosjan przekroczył jedną trzecią w gazowym rynku UE. W 2017 r. Koncern miał ...

Rośnie wydobycie gazu łupkowego w USA

Produkcja gazu w Stanach Zjednoczonych rośnie od dekady. W ciągu ostatniego roku zwiększyła się ...