Saudyjczycy pójdą w atom

AFP

Arabia Saudyjska zamierza w najbliższych 20 latach zbudować 16 reaktorów atomowych. Koszt tych inwestycji, to 80 mld dolarów.

Jednocześnie – jak podała stacja CNBC Saudyjczycy nie planują  wykorzystania instalacji nuklearnych do celów wojskowych.

Jak z kolei  informuje „Washington Post”,  rząd w Rijadzie zamierza poinformować o swoich planach atomowych  już w marcu. A co więcej ujawni również które ze światowych firm otrzymają kontrakty związane z tymi inwestycjami. W tym kontekście najczęściej wymieniany jest Westinghouse, dzisiaj należący do japońskiej Toshiby, ale uważany za  firmę amerykańską, bo w USA ma swoją główną  siedzibę i zatrudnia 15 tys. pracowników.  Westingouse jest uważany na świecie za największego specjalistę od budowy siłowni atomowych. Dziennik widzi tutaj sytuację, która może doprowadzić do potężnych konfliktów. Bo Amerykanie z jednej strony bardzo promują światową ekspansję  swoich  firm, ale z drugiej strony zobowiązali się również do bezwzględnego kontrolowania rozprzestrzeniania się programów atomowych.  A dodatkowo znaczyłoby to, że te bardzo wrażliwe technologie znalazłyby się w jednym z najbardziej niespokojnych regionów świata. Jeśli jednak  amerykańska administracja zdecyduje się w na wsparcie Westinghouse, będzie musiała potężnie nagiąć swoje zasady.

Jest tu jednak jeszcze drugi problem, tym razem już światowy. Bo co będzie oznaczała decyzja tak drastycznego odejścia od uzależnienia od ropy naftowej. Saudyjczycy od dawna informowali, że zamierzają zrestrukturyzować gospodarkę. Planowali inwestycje w rozwinięte technologie, nawet w rolnictwo, a także w turystykę – planowali zagospodarować swoje wybrzeże Morza Czerwonego i Zatoki Akaba. Teraz jasno dają do zrozumienia, że w niedalekiej przyszłości zamierzają zrezygnować z ropy naftowej, jako z głównego nośnika energii. Jeśli rzeczywiście program zostanie ogłoszony na początku marca. Można w tej sytuacji spodziewać się potężnego spadku cen ropy. Zresztą saudyjski minister ds. ropy, Chalid al-Falih, który jeszcze tydzień temu mówił o tym, że OPEC jest zdeterminowany do „wysuszenia rynku” i wzrostu cen do ponad 70 dol. za baryłkę, teraz z kolei przekonuje, że w 2019 roku ropa  znów będzie tania.

Mogą Ci się również spodobać

W stronę paneuropejskiego rynku energii

Już niebawem granice między krajowymi systemami elektroenergetycznymi w UE zaczną zanikać. Transgraniczna wymiana prądu ...

W USA nie wszyscy cieszą się z taniej ropy

Tylko w ubiegłym roku z powodu spadających cen ropy w USA zbankrutowało 81 spółek ...

Gaz z węgla ulatuje Azotom i Tauronowi

Projekt budowy pierwszej w Polsce instalacji zgazowania węgla się nie uda. Do Grupy Azoty ...

BP wciąż płaci za katastrofę ekologiczną

Tragiczny pożar platformy wiertniczej BP w Zatoce Meksykańskiej sprzed sześciu lat, kosztował już koncern ...

New technologies for the environment

Last year, KGHM spent almost PLN 369 million on pro-environmental investments. By 2023, KGHM ...

Pełna moc turbiny gazowej PKN Orlen

Koncern zrealizował kolejny etap inwestycji związanej z uruchomieniem bloku gazowo-parowego w Płocku. W efekcie ...