Od poniedziałku PGE formalnym właścicielem EDF Polska

Bloomberg

Polska Grupa Energetyczna przewiduje zamkniecie transakcji kupna aktywów EDF od francuskiej grupy na 13 listopada.

Tym samym stanie się jedynym właścicielem ośmiu elektrociepłowni w największych aglomeracjach m.in. Trójmieście, Wrocławiu i Krakowie zlokalizowanych w pięciu województwach. Wraz z nimi przejmie też Elektrownię Rybnik na Śląsku i blisko 400 km sieci ciepłowniczej w czterech miastach.

Po finalizacji transakcji wartej 4,5 mld zł lider rynku wytwarzania będzie dysponował ponad 42 proc. udziałów w polskim rynku wytwarzania energii elektrycznej. Stanie się też największym dostawcą ciepła systemowego.

Przypomnijmy, że na początku października PGE otrzymało uzyskała warunkową zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na kupno EDF Polska. Wcześniej francuska grupa otrzymała już zgody na sprzedaż rządu w Paryżu, a PGE – zgodę na kupno od Ministra Energii. 27 października 2017 r. został spełniony ostatni warunek tj odstąpienie od prawa pierwokupu przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Prawdopodobnie w grudniu PGE ogłosi strategię dla nowej spółki PGE Energia Ciepła, gdzie trafią elektrociepłownie przejęte od EDF a także dotychczasowe aktywa kogeneracyjne PGE GiEK.

Mogą Ci się również spodobać

Atomowe porozumienie NCBJ i Japończyków

Narodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało porozumienie z Japońską Agencją Energii Atomowej dotyczące rozwoju technologii ...

Wysokie marże w Orlenie i Lotosie

Oba koncerny zanotowały w sierpniu wzrost marż rafineryjnych zarówno w ujęciu miesiąc do miesiąca ...

Amerykanie składają pozew przeciwko Enerdze

Invenergy złożyło pozew przeciwko kolejnej kontrolowanej przez Państwo spółce energetycznej ze względu na jej ...

Rekompensaty dla prądożerców

Projekt ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych został we wtorek po ...

Orlen mniej zarobił na Litwie

Zysk netto Orlen Lietuva za dziewięć miesięcy okazał się o 11 proc. mniejszy w ...