PGE sfinalizowała megafuzję na rynku ciepłowniczym

123RF

Przejęcie aktywów energetycznych od francuskiego koncernu EDF kosztowało 4,27 mld zł.

Polska Grupa Energetyczna (PGE) po wchłonięciu biznesu należącego do EDF umocniła się na pozycji lidera na polskim rynku elektroenergetycznym i stała się największym dostawcą ciepła systemowego. W wyniku transakcji do polskiej spółki przeszły: Elektrownia Rybnik na Śląsku, osiem elektrociepłowni w największych polskich aglomeracjach, takich jak Trójmiasto, Wrocław czy Kraków, oraz blisko 400 km sieci ciepłowniczych. Tym samym PGE podwoiła swoje zainstalowane moce cieplne do przeszło 7,5 GW i zwiększyła zainstalowane moce elektryczne o 25 proc. do blisko 16 GW.

– Jesteśmy przekonani, że rynek ciepła w Polsce ma bardzo dobre perspektywy. Rozwój ciepłownictwa sieciowego jest najlepszy pod względem ekonomicznym i środowiskowym sposobem na poprawę jakości powietrza w około 200 polskich miastach – podkreśla Ryszard Wasiłek, wiceprezes PGE ds. operacyjnych.

Spółka 14 grudnia zaprezentuje strategię dla segmentu ciepłownictwa oraz plan rozwoju elektrowni Rybnik.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na transakcję, ale pod warunkiem, że PGE będzie w latach 2018–2021 sprzedawać na giełdzie dodatkową ilość energii elektrycznej odpowiadającą energii wytworzonej przez elektrownię Rybnik.

PGE jest ponadto zobowiązana do ogłoszenia wezwania (do 66 proc. kapitału) na akcje giełdowej spółki ZEW Kogeneracja, wchodzącej w skład przejętych aktywów EDF Polska. ZEW Kogeneracja zarządza obecnie czterema elektrociepłowniami (Wrocław, Zielona Góra, Zawidawie, Czechnica) oraz trzema sieciami ciepłowniczymi. PGE ma obowiązek ogłosić wezwanie w ciągu trzech miesięcy od finalizacji transakcji.

Przychody wszystkich spółek będących przedmiotem transakcji wyniosły w 2016 r. ponad 5 mld zł, a zysk EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację) przekroczył 1 mld zł.

Rybnicka siłownia to kolejny duży blok energetyczny, który trafił pod skrzydła spółki kontrolowanej przez Skarb Państwa. Transakcja wpisuje się w nurt repolonizacji krajowej energetyki. Wcześniej inny państwowy koncern – Enea – kupił od francuskiego Engie elektrownię Połaniec. Tym samym jedynym prywatnym znaczącym producentem energii w Polsce pozostaje Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin, kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka.

Mogą Ci się również spodobać

Polska może sprowadzać z USA realne ilości LNG

Polska może sprowadzać ze Stanów Zjednoczonych „realne” ilości gazu LNG. Pozwoli na to rozbudowywany ...

Jak oskubać Gazprom?

Kijów chce wynająć zachodnią kancelarię, by skutecznie ściągnąć z Gazpromu karę blisko 6 mld ...

OZE: Wysyp arbitraży przeciw Polsce

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Wirtualny Nowy Przemysł”: Branża w strachu. Będziemy mieli ...

Awaria w rosyjskiej elektrowni atomowej

Trzy reaktory atomowej siłowni w obwodzie twerskim odłączyły się automatycznie, po tym jak w ...

Azerski gaz dotarł do Turcji

W sobotę pierwszy gaz z Azerbejdżanu dotarł Południowym Korytarzem Gazowym do Turcji. To pierwszy ...

Regulacje hamują rynek

Branża gazownicza krytykuje przepisy o dywersyfikacji, taryfach i zapasach. Najdłużej i najmocniej krytykowaną regulacją ...