Za drogi prąd w Polsce

Bloomberg

Rosjanina stać na kupno dwa razy więcej prądu niż Polaka. Najtańsza energia w Europe jest na Ukrainie, ale najwięcej mogą jej kupić za swoje pobory Norwegowie.

Agencja RIA Rating przedstawiła ranking 42 krajów Europy według ceny kilowatogodziny (kWh) prądu w I półroczu 2016 r. Jednostkowa cena kWh jest najniższa na Ukrainie – 1,5 rubla chociaż przez rok były tam największe podwyżki – o 55,7 proc.. Bardzo tanio jest też w Kazachstanie (2,1 rubli) i Rosji – 2,9 rubla. Czwarta jest Białoruś. Tu obywatel płacił 3,6 rubli/kWh – o 24,6 proc. więcej niż w I półroczu 2015 r.

Polska jest w połowie stawki – na 21 miejscu (10,5 rubla), cena wzrosła o 0,7 proc. wciągu roku. Najdroższy prąd jednostkowo jest w Irlandii, Niemczech i ostatniej Danii – 22,6 rubla za kWh. Najbardziej energia potaniała przez rok w Albanii – o blisko 30 proc., na Cyprze o 22 proc. i Norwegii o 13,1 proc.

I to właśnie Norwegowie mogą kupić sobie najwięcej kilowatogodzin za swoje średnie zarobki – aż 25,66 tysięcy. Islandczycy, którzy do produkcji energii wykorzystują głównie wodę i wulkany, kupią sobie 23,76 tysięcy kWh za miesięczną pensję. Najbogatsi w Europie Luksemburczycy mogą sobie pozwolić na zakup 18,2 tysięcy kWh. Finowie – 16,3 tys. kWh; Szwedzi – 15,6 tys. kWh.

W tym czasie Polaka stać jedynie na 5,3 tysiące. Rosjanin i Kazach kupią za swoje zarobki dwa razy tyle, a Ukrainiec też więcej – 7 tys. kWh.

Mogą Ci się również spodobać

Piotrowski: ze względu na normy emisji, energetyka jądrowa dałaby nam oddech

Biorąc pod uwagę normy emisji, energetyka jądrowa mogłaby dać nam oddech – mówił we ...

PGNiG stawia na gaz w Norwegii

Od 2023 r. firma chce wydobywać kilka razy więcej gazu niż dziś. Ma go ...

Białoruś pozostanie bez prądu z Rosji

Mińska nie stać na zapłacenie za zakup energii elektrycznej z Rosji więc w ogóle rezygnuje ...

Kolejna próba odwołania prezesa JSW

W najbliższy piątek obradować będzie rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W pierwotnej wersji porządku ...

Wielki apetyt na Saudi Aramco

Choć władze Arabii Saudyjskiej ograniczyły tylko do Saudyjczyków możliwość zakupu 1,5 proc. akcji koncernu ...

Tajemniczy inwestor LNG na Bałtyku

Mała rosyjska firma, która pojawiła się znikąd, zamierza zbudować w portach Bałtyku sieć małych ...