Za drogi prąd w Polsce

Bloomberg

Rosjanina stać na kupno dwa razy więcej prądu niż Polaka. Najtańsza energia w Europe jest na Ukrainie, ale najwięcej mogą jej kupić za swoje pobory Norwegowie.

Agencja RIA Rating przedstawiła ranking 42 krajów Europy według ceny kilowatogodziny (kWh) prądu w I półroczu 2016 r. Jednostkowa cena kWh jest najniższa na Ukrainie – 1,5 rubla chociaż przez rok były tam największe podwyżki – o 55,7 proc.. Bardzo tanio jest też w Kazachstanie (2,1 rubli) i Rosji – 2,9 rubla. Czwarta jest Białoruś. Tu obywatel płacił 3,6 rubli/kWh – o 24,6 proc. więcej niż w I półroczu 2015 r.

Polska jest w połowie stawki – na 21 miejscu (10,5 rubla), cena wzrosła o 0,7 proc. wciągu roku. Najdroższy prąd jednostkowo jest w Irlandii, Niemczech i ostatniej Danii – 22,6 rubla za kWh. Najbardziej energia potaniała przez rok w Albanii – o blisko 30 proc., na Cyprze o 22 proc. i Norwegii o 13,1 proc.

I to właśnie Norwegowie mogą kupić sobie najwięcej kilowatogodzin za swoje średnie zarobki – aż 25,66 tysięcy. Islandczycy, którzy do produkcji energii wykorzystują głównie wodę i wulkany, kupią sobie 23,76 tysięcy kWh za miesięczną pensję. Najbogatsi w Europie Luksemburczycy mogą sobie pozwolić na zakup 18,2 tysięcy kWh. Finowie – 16,3 tys. kWh; Szwedzi – 15,6 tys. kWh.

W tym czasie Polaka stać jedynie na 5,3 tysiące. Rosjanin i Kazach kupią za swoje zarobki dwa razy tyle, a Ukrainiec też więcej – 7 tys. kWh.

Mogą Ci się również spodobać

Komplikuje się sytuacja w Tauron Wydobycie

Wczorajsze spotkania zarządu Tauron Wydobycie ze związkowcami z firmy skończyło się tymczasowym zawieszeniem broni ...

Czeska spółka córka Orlenu wstrzymała produkcję paliw

Czeski Unipetrol, który w 63 proc. należy do PKN Orlen, wstrzymał w niedzielę całkowicie ...

Gaz-System wykonuje kolejny odwiert

Spółka prowadzi prace mające na celu zbadanie, czy w okolicy Domasławka może powstać podziemny ...

Partnerstwa publiczno-prywatne – szansa na szybki rozwój miast

Prywatne przedsiębiorstwa zaawansowane technologicznie na co dzień zajmują się innowacyjnymi rozwiązaniami dla konsumentów i ...

Japonia wyposaży Indie w sprzęt do produkcji energii jądrowej

Japonia i Indie podpisały w piątek cywilną umowę nuklearną, która toruje drogę do tego, ...

Rosną koszty katastrofy w Zatoce Meksykańskiej

Koncern BP podał o kolejnym nadzwyczajnym odpisie na zapłacenie za wynegocjowane porozumienie skutków wycieku ...