Wciąż ciemno na Krymie

Bloomberg

Po dziesięciu dniach bez prądu dla Krymu pojawiło się światełko w tunelu. I szybko zgasło.

Dziś rano Urkenergo państwowy operator sieci energetycznych Ukrainy zapowiedział, że w ciągu kilku godzin jest w stanie wznowić przesył prądu na Krym. Firma naprawiła już jedną z uszkodzonych w wyniku podłożeni ładunku linii (w sumie uszkodzone zostały dwie z czterech).

W niedzielę minister energetyki osiągnął porozumienie z blokującymi prace remontowe aktywistami (większość to krymscy Tatarzy, których rosyjska aneksja pozbawiła domów). Ci jednak jeszcze w poniedziałek uniemożliwiali monterom podłączenie linii do pracy.

Tymczasem rosyjskie władze Krymu zapowiedziały wystawienie Ukraińcom rachunków za dziesięć dni bez prądu. Sytuacja na półwyspie jest bardzo trudna. Dwa miliony ludzi żyje przy świecach i piecykach opalanych drewnem lub gazem. Coraz więcej kotłowni ma kłopoty z dostarczaniem i produkcją ciepła.

Rosyjskie ministerstwo energetyki oświadczyło dziś, że pracują wszystkie 1138 awaryjnych źródeł zasilania, dając w sumie 178,8 MW energii. W tym 142 obsługują szpitale, ośrodki zdrowia,sanatoria; 250 – wodociągi i stacje pomp; 6 – urządzenia kanalizacyjne i przepompownie ścieków a pozostałe – inne obiekty (w tym urzędy i niektóre zakłady). Nie pracują szkoły i przedszkola, a władze radzą ludziom iść na urlopy co najmniej do 6 grudnia.

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG ze stratą

Spółka szacuje, że w II kwartale 2016 r. zanotowała na poziomie grupy 120 mln ...

„Cicero”: Merkel zlekceważyła geopolityczne znaczenie Nord Stream 2

Energia była zawsze sprawą polityczną, a nie tylko czysto ekonomiczną. Merkel zlekceważyła geopolityczne znaczenie ...

Zaniedbania przygniatają ministra energii

Kolejny rok mija bez długoterminowej polityki energetycznej. Ale resort musi rozwiązać inne problemy. W ...

Norwegia będzie cała zielona

Norwegia będzie prawdopodobnie pierwszym krajem, w którym energia będzie pozyskiwana wyłącznie ze źródeł odnawialnych. ...

Zachód wspiera Nord Stream 2

Zgoda europejskich koncernów na współfinansowanie rozbudowy gazociągu na dnie Bałtyku bardzo utrudni Brukseli zatrzymanie ...

Kończy się tania ropa w Rosji

Wydobycie baryłki ropy ze złóż tradycyjnych kosztuje w Rosji 2 dol. Wydobycie z szelfu ...