Wciąż ciemno na Krymie

Bloomberg

Po dziesięciu dniach bez prądu dla Krymu pojawiło się światełko w tunelu. I szybko zgasło.

Dziś rano Urkenergo państwowy operator sieci energetycznych Ukrainy zapowiedział, że w ciągu kilku godzin jest w stanie wznowić przesył prądu na Krym. Firma naprawiła już jedną z uszkodzonych w wyniku podłożeni ładunku linii (w sumie uszkodzone zostały dwie z czterech).

W niedzielę minister energetyki osiągnął porozumienie z blokującymi prace remontowe aktywistami (większość to krymscy Tatarzy, których rosyjska aneksja pozbawiła domów). Ci jednak jeszcze w poniedziałek uniemożliwiali monterom podłączenie linii do pracy.

Tymczasem rosyjskie władze Krymu zapowiedziały wystawienie Ukraińcom rachunków za dziesięć dni bez prądu. Sytuacja na półwyspie jest bardzo trudna. Dwa miliony ludzi żyje przy świecach i piecykach opalanych drewnem lub gazem. Coraz więcej kotłowni ma kłopoty z dostarczaniem i produkcją ciepła.

Rosyjskie ministerstwo energetyki oświadczyło dziś, że pracują wszystkie 1138 awaryjnych źródeł zasilania, dając w sumie 178,8 MW energii. W tym 142 obsługują szpitale, ośrodki zdrowia,sanatoria; 250 – wodociągi i stacje pomp; 6 – urządzenia kanalizacyjne i przepompownie ścieków a pozostałe – inne obiekty (w tym urzędy i niektóre zakłady). Nie pracują szkoły i przedszkola, a władze radzą ludziom iść na urlopy co najmniej do 6 grudnia.

Mogą Ci się również spodobać

EBOR zainwestuje w OZE na Litwie

Bank jest zainteresowany litewskimi projektami budowy elektrowni wiatrowych i słonecznych. W Wilnie przedstawiciel EBOR ...

Wzrósł popyt na paliwa

Ubiegły rok zaowocował w Polsce wzrostem konsumpcji, produkcji, importu i eksportu paliw płynnych. Zwyżkowała ...

PGNiG poprawia wyniki

W I półroczu spółka zrealizowała 87 proc. oszczędności planowanych na cały 2015 r. PGNiG ...

Towards sustainable agriculture

World resources are shrinking. Today’s waste could become a recyclable material tomorrow. The main ...

Ropa Wenezueli w rękach Rosjan

Pogrążona w głębokim kryzysie Wenezuela nie ma dość pieniędzy, by pompować swoją ropę, choć ...

Polenergia zbuduje most Ukraina- Unia

Polska firma weszła w skład konsorcjum, które planuje udział w budowie mostu energetycznego z ...