Energetycy walczą ze skutkami burz. Kolej bez utrudnień

PAP/Dominik Kulaszewicz

W niedzielę rano, że bez prądu wciąż pozostaje 96 tys. odbiorców w dziewięciu województwach. Najwięcej w województwie pomorskim (43 tys.), kujawsko-pomorskim (28 700) i wielkopolskim (19 tys.) – poinformowało Ministerstwo Energii w komunikacie

Brak prądu to wynik nawałnic, które przeszły nad Polską w nocy z piątku na sobotę. W całym kraju wiatr zerwał wówczas lub uszkodził dachy na 2598 budynkach, z czego 1933 to budynki mieszkalne, a 665 gospodarcze.

Energetycy Enei Operator od piątku nieustannie przywracają dostawy energii elektrycznej w woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim; niestety ze względu na ogromną skalę zniszczeń przywracanie dostaw energii w niektórych miejscach może potrwać dłużej – głosi komunikat spółki.  „W woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim trwają intensywne prace nad usuwaniem skutków awarii energetycznych powstałych w czasie piątkowych nawałnic. Setki połamanych słupów wysokiego, średniego i niskiego napięcia, drzewa na liniach energetycznych, ponad 5 tys. stacji średniego napięcia na niskie bez zasilania – to wstępny bilans burzy, która wczorajszej nocy przeszła przez te województwa” -poinformowała spółka w komunikacie.

Ministerstwo Energii poinformowało w niedzielę rano, że w polskim systemie elektroenergetycznym 12 sierpnia br. od godziny 18.00 do 21.00 udało się przywrócić zasilanie dla 36 tys. odbiorców. Według stanu na godz. 21:00 energii elektrycznej pozbawionych było jeszcze 122 tys. odbiorców na terenie 9 województw (pomorskie – 44 tys., wielkopolskie – 40 tys., kujawsko-pomorskie – 35 tys., dolnośląskie – 1 tys., śląskie – 1 tys., warmińsko-mazurskie – 600 odbiorców, mazowieckie – 300 odbiorców, opolskie – 100 odbiorców, podlaskie – 55 odbiorców. W okresie nocnym ze względów bezpieczeństwa konieczne jest przerwanie prac w terenie.

Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) sytuacja w krajowej sieci przesyłowej jest już opanowana, ale cały czas trwa usuwanie uszkodzeń.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PSE w wyniku powalenia drzewa na przewody (10.08.17) wyłączona została linia 220 KV Joachimów-Rogowiec tor 2. Tego samego dnia została ponownie załączona. W późniejszym terminie zostanie wykonana naprawa uszkodzenia przewodu fazy L1. Tego samego dnia doszło także do wyłączenia linii 220 kV Pabianice-Adamów naprawa powinna zostać zakończona najprawdopodobniej 17 sierpnia br. Wyłączona została także linia 220 kV Janów-Zgierz w wyniku powalenia kilku drzew na przewody. Po usunięciu drzew i naprawie uszkodzonego przewodu fazy L3 załączona została 11 sierpnia br.

Kolejne wyłączenia w systemie elektroenergetycznym miały miejsce 11 sierpnia br. Problemy pojawiły się na linii 220 kV Świebodzice-Ząbkowice. Po wykonaniu oględzin linię załączono. Wyłączona została linia 400 kV Dobrzeń-Pasikurowice tor 1, spowodowana złamaniem 8 konstrukcji słupów. Stwierdzono także uszkodzenie 3 kolejnych konstrukcji, które będą musiały zostać wymienione. Do tej pory trwają oględziny całej długości linii, aby ustalić zakres uszkodzeń. Wyłączenie linii 400 kV Dobrzeń-Pasikurowice t.1 nie stanowi zagrożenia dla wyprowadzenia mocy z Elektrowni Opole, gdyż uruchomione w ubiegłym roku połączenia do Pasikurowic i Wrocławia były zaplanowane dla wyprowadzenia mocy z nowo budowanych jednostek w Elektrowni Opole.

Po godz. 20 (11.08) doszło również do wyłączenia linii 220 kV Pątnów-Czerwonak, na skutek złamania 2 konstrukcji słupów. Szczęśliwie nie stwierdzono innych uszkodzeń. W chwili obecnej trwają prace związane z określeniem zakresu prac koniecznych do wykonania. Wyłączenie linii 220 kV Pątnów-Czerwonak nie stanowi zagrożenia dla wyprowadzenia mocy z Elektrowni Pątnów, gdyż pozostałe linie 220 kV i 110 kV zapewniają wyprowadzenie mocy z pozostałych w ruchu jednostek wytwórczych, gdyż w Elektrowni Pątnów I, ze względu na ograniczenia emisyjne, w stanie normalnym pracy KSE, dopuszczalna jest praca maksymalnie 4 bloków 200 MW.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne otrzymały informację z Energi o uszkodzeniu konstrukcji słupów wyłączonej spod napięcia linii 220 kV Gdańsk-Żydowo. W wyniku oględzin linii stwierdzono złamane 5 konstrukcji słupów oraz uszkodzenia konstrukcji 1 słupa. Oględziny linii nie zostały jeszcze zakończone.

Wymienione wyłączenia w chwili obecnej nie stanowią zagrożenia pracy krajowego systemu elektroenergetycznego (KSE) i współpracy międzynarodowej.

Według prognoz meteo istotny wpływ na pracę KSE mogą jeszcze mieć warunki atmosferyczne, przewidywane na 16 sierpnia br.

Zgodnie z informacjami z PSE zasilanie aglomeracji gdańskiej, poznańskiej i wrocławskiej nie jest zagrożone. Zakończone w latach ubiegłych inwestycje (rozbudowa rozdzielni Gdańsk, nowe linie 400 kV Trębaczew-Ostrów-Kromolice-Plewiska oraz Dobrzeń-Pasikurowice tor 2 i Dobrzeń-Wrocław) znacząco poprawiły bezpieczeństwo zasilania wymienionych wcześniej miast.

Największe szkody w sieci dystrybucyjnej wystąpiły na obszarach działania spółek operatorów : ENEA Operator Sp. z o.o. oraz ENERGA-OPERATOR S.A.

ENERGA-OPERATOR S.A.

 12.08 na terenie działalności spółki bez prądu pozostawało ok. 120 tys. odbiorców, o godz. 9.30 już niecałe 110 tys., o 13.30 już o połowę mniej, czyli niewiele ponad 60 tys. odbiorców. Do wieczora 12.08 zostanie przywrócone zasilanie kolejnym około 20 tys. odbiorcom.

– 40 tys. odbiorców (prawie w całości z terenu woj. pomorskiego) zostanie bez napięcia przynajmniej do jutrzejszego (13.08) wieczora.

– w sieci wysokiego napięcia (110 kV) z 9 uszkodzonych po nawałnicy linii niesprawne zostały już tylko 4 linie.

ENEA Operator Sp. z o.o.:

– najtrudniejsza sytuacja dotyczy Oddziałów: Bydgoszcz i Poznań.

– 11.08 wyłączone zostały 4 linie 110 kV, 144 linie średniego napięcia, a pozbawionych energii było 129 tys. odbiorców.

– najgorsza sytuacja miała miejsce 12.08 o godz. 00.00, kiedy wyłączonych było 5 linii 110 kV, 313 linii SN i 209 tys. odbiorców pozbawionych było energii.

• według stanu na dzień 12.08 br. na godz. 16.00 nadal uszkodzenia na liniach 110 kV nie pozwalają na zasilenie GPZ-ów.

– w woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim trwają intensywne prace nad usuwaniem skutków awarii energetycznych powstałych w czasie piątkowych nawałnic. Setki połamanych słupów wysokiego, średniego i niskiego napięcia, drzewa na liniach energetycznych, ponad 5 tys. stacji średniego napięcia na niskie bez zasilania – to wstępny bilans burzy, która wczorajszej nocy przeszła przez te województwa. Najtrudniejsza sytuacja jest w okolicach Chojnic, Nakła, Mogilna, Inowrocławia, Świecia, Wrześni, Gniezna i Leszna. Największe zniszczenia są w Koronowie, Tucholi i Brusach. Wszystkie brygady Enei Operator pracują w terenie.

– od 11.08. przy usuwaniu awarii pracuje ponad 200 brygad własnych ENEA Operator Sp. z o.o. oraz 20 zespołów z firm współpracujących.

– ze względu na ogromną skalę zniszczeń przywracanie dostaw energii elektrycznej w niektórych szczególnie trudnych miejscach może potrwać dłużej.

PGE Dystrybucja S.A.:

– według informacji z godz. 16:00 (12.08.) w województwie łódzkim bez zasilania pozostaje ok. 1,4 tys. odbiorców.

– trudna sytuacja pozostaje w powiecie Zgierskim, gdzie bez dostaw energii elektrycznej pozostaje 820 odbiorców – z części Zgierza, Główna, Strykowa i Grotnik.

– w północnej części Łodzi bez energii pozostaje obecnie ok 100 odbiorców – są to osiedla Złotno, Stoki, Łagiewniki, cześć osiedla Radogoszcz), Rąbień, część Konstantynowa Łódzkiego, Florentynów.

– w obszarze działania Rejonu Energetycznego Sieradz nadal bez dostaw energii elektrycznej pozostaje 215 odbiorców – w Lasku-Kolumnie, Mogilnie, Wincentowie, Wymysłowie Francuskim, Piaskach, Markówce. Usunięto skutki nawałnicy w gminie Blaszki.

– w powiecie łowickim bez prądu pozostałe ok. 250 odbiorców w bardzo rozproszonym terenie, w tym w gminie Koluszki.

– według informacji z godz. 19:00 (12.08) na obszarze działania Oddziału Łódź nie występują już awarie o charakterze masowym.

– energetycy pracują nad przywróceniem dostaw energii do ok. 1 tysiąca odbiorców. Uszkodzenia występują jeszcze na liniach niskiego napięcia głównie w aglomeracji łódzkiej (powiat zgierski i pabianicki oraz północna część Łodzi) oraz w powiatach sieradzkim, łaskim i łowickim.

TAURON Dystrybucja S.A.:

– według informacji na godz. 20:00 (11.08) wyłączonych było ponad 1450 stacji SN/nN zasilających około 70 tys. klientów TAURON Dystrybucja.

– wyłączonych jest jeszcze 85 stacji SN/nN zasilających około 3 tys. klientów.

– na wysokim napięciu, nieprzemijające uszkodzenia uniemożliwiające załączenie linii wystąpiły tylko na trzech liniach 110 kV na terenie dolnośląskim.

– przewiduje się, że uszkodzenia będą usuwane w dniu dzisiejszym a na niskim napięciu jeszcze 13.08.

– od wczoraj do zasilenia pozostają jeszcze 33 stacje SN/nN (około 1,5 tys. klientów).

Bez utrudnień na kolei

PKP PLK zakończyły usuwanie istotnych ograniczeń na sieci kolejowej. Pociągi przejeżdżają bez dodatkowych postojów – poinformował w niedzielę rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych Mirosław Siemieniec.

„PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły usuwanie istotnych dla pasażera ograniczeń na sieci kolejowej. Dziś o godz. 6.20 przywrócono jazdę trakcją elektryczną na odcinku Godętowo – Boże Pole Wielkie, na linii miedzy Wejherowem a Lęborkiem. Nie trzeba już przełączać lokomotyw elektrycznych na spalinowe. Pociągi przejeżdżają bez dodatkowych postojów. To kończy likwidację utrudnień dla pasażerów, które spowodowały trudne warunki atmosferyczne” – napisał rzecznik w przesłanym PAP komunikacie.

Dodał, że wciąż pracują „zespoły techniczne”, które porządkują m.in. tereny obok linii kolejowych i peronów. Wykonywany jest też przegląd sieci i sprawdzanie urządzeń. Jak podkreślono w komunikacie, działania te nie mają jednak wpływu na ruch pociągów.

Siemieniec zaznaczył, że na terenie Pomorza wciąż z opóźnieniem dojeżdżają do celu pociągi dalekobieżne, które były zatrzymane przez trudne warunki atmosferyczne. Podkreślił, że w związku z utrudnieniami, na stacjach i przystankach „wzmocniono informacje dla pasażerów”.

 

Silne burze nad Polską spowodowały utrudnienia w ruchu pociągów na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Pomorzu i Kujawach. To efekt powalonych drzew i uszkodzeń sieci trakcyjnej. Jak informują PKP PLK nikt nie został poszkodowany.

Mogą Ci się również spodobać

Bruksela analizuje program wsparcia odbiorców elektryczności

Polska może chronić wybranych odbiorców przed rosnącymi cenami energii elektrycznej. Ale musi mieć pewność, ...

Pożar w Kanadzie podbił ceny ropy. Na chwilę

Producenci w Kanadzie zapowiadają powrót do wydobycia. Ropa drożeje, bo wskutek pożarów w kanadyjskim ...

Ukraina uspokaja Unię

Prezydent Petro Poroszenko zapewnił Brukselę, że Ukraina dostarcza krajom Unii cały zamówiony gaz. I ...

Energa z wiceprezesem ds. korporacyjnych

1 lutego rada nadzorcza Energi podjęła uchwałę w sprawie powołania do składu zarządu spółki ...

Gazowy sojusz Ukrainy i Rumunii

Oba kraje połączyły swoje magistrale gazowe. Umożliwi to przesył surowca w obie strony a ...

Fortum wykupi Duon do końca

Fortum Holding ogłosił przymusowy wykup ponad 7,96 mln akcji Duonu, uprawniających do 6,65 proc. ...