#RZECZoBIZNESIE: Marek Kornicki: W tym roku prądu nie zabraknie

tv.rp.pl

Dopiero w okolicach 2020 r. ilość rezerw energii może być niewystarczająca – mówi Marek Kornicki, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Systemem, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, gość programu Michała Niewiadomskiego.

– Śpię spokojnie, bo na zmianie w Krajowej Dyspozycji Mocy pracuje 5 osób, które stale nadzoruje nasz system. Jeśli dzieje się coś złego, oni działają jako pierwsi – mówił gość.

Kornicki zaznaczył, że o odcinaniu energii można mówić dopiero jak zabraknie wszystkich możliwych mocy i użyte zostaną wszystkie środki zaradcze, których jest cały pakiet.

– Jeżeli one się wyczerpią będziemy zmuszeni do ograniczeń zużycia energii w kraju, ale nie spodziewamy się tego w tym roku – ocenił.

W tym roku weszła usługa zarezerwowania pewnych mocy u przedsiębiorców na wypadek, kiedy brakowałoby energii w systemie.

– Odbiorcy za stosowną opłatą, są skłonni zaniżyć swoją konsumpcję energii elektrycznej na żądanie operatora systemu przesyłowego. Wolumen ilości energii, który zaoferowali, nie jest jeszcze duży, ale ta usługa będzie się rozwijać. Na razie jest tego 360 MW i na tyle możemy liczyć w sytuacji kryzysowej – tłumaczył Kornicki.

1 sierpnia o godzinie 13:15 pobór mocy w systemie osiągnął rekordowe 23 215 MW w czasie letnim. Rezerwy w systemie zostało 1100 MW.

– To jest jeszcze wartość, którą spokojnie akceptujemy jako wystarczającą – ocenił gość.

Latem w samej Warszawie system energetyczny musi mieć ok. 200MW (średni blok węglowy), żeby pokryć zapotrzebowanie tylko na same klimatyzatory.

– To nie dotyczy tylko Warszawy. Rozwój klimatyzacji odczuwamy zwłaszcza na północy kraju, gdzie kiedyś tego problemu nie było – stwierdził Kornicki.

Wyjaśnił, że dla operatora sieci przesyłowej problemem jest bilansowanie kraju z powodu dużej różnicy pomiędzy zapotrzebowaniem nocnym, a szczytem zapotrzebowania w ciągu dnia. – W ekstremalnych przypadkach ta różnica sięga czasami 4 tys. MW, które trzeba uruchomić w nocy z niedzieli na poniedziałek – tłumaczył.

– Obniżanie zapotrzebowania w nocy zmusza nas do odstawiania z ruchu elektrowni węglowych, które nie lubią takiego procesu. Jest to dla nich szkodliwe technicznie – dodał.

Przypomniał, że absolutny rekord zapotrzebowania w kraju padł w zimie, w styczniu 2017 r., kiedy pobór prądu osiągnął ponad 26 tys. MW.

– Konsumpcja prądu wynika wtedy głównie z powodu elektrycznego ogrzewania – zaznaczył Kornicki.

Gość wyjaśnił na ile fotowoltaika jest w stanie pomóc spłaszczać letnie piki zapotrzebowania na prąd.

– Fotowoltaika wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak na razie jest mało rozwinięta. Zainstalowane jest tylko 200 MW mocy, co jest znikomą wartością przy zapotrzebowaniu na poziomie 23 tys. MW – ocenił.

Przyznał, że fotowoltaika jest przewidywalna i daje prąd kiedy go potrzeba. – Farmy wiatrowe mają jedną wadę. Jakoś tak się dzieje, że wiatr lubi wiać w nocy – mówił.

Rząd chce budować siłownię atomową

Kornicki zdradził, że przyszłość bilansu energii kraju jest nie do końca dobrze określona.

– Mamy sygnały, że w okolicach roku 2020 ilość rezerw może być niewystarczająca. Budowa elektrowni atomowej wykracza poza ten okres. Jeżeli ona się pojawi to będzie rok 2030-2040, już inna rzeczywistość – mówił.

Przyznał, że elektrownia atomowa ma bardzo dużo zalet.

– Daje stałą, pewną, dużą ilość energii i do tego tanią. Budowa elektrowni jest droga, ale sama eksploatacja jest tania. Widzielibyśmy chętnie dwie takie elektrownie. My każdą moc przyjmiemy – podsumował Kornicki.

Mogą Ci się również spodobać

PKP Energetyka nie wydzieli dystrybucji

PKP Energetyka zawiesza projekt wydzielenia aktywów dystrybucyjnych do oddzielnej spółki. – Ten punkt porządku ...

Polska szuka drogi do obiegu zamkniętego

To, co dziś jest traktowane jak odpad, jutro musi nabrać walorów materiału do ponownego ...

Po 14 latach Olechnowicz stracił fotel szefa Lotosu

Obowiązki prezesa przejął Robert Pietryszyn. Resort skarbu oczekuje od zarządu ofensywnych działań. Rada nadzorcza ...

Rosyjski cud w Wenezueli

Wydobycie ropy w Wenezueli spada od trzech lat i jest najmniejsze w historii. Ale ...

JSW: Zatrudnienie będzie rosło

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: PGNiG, Tauron: Budżet nie wzrośnie Inwestorzy bloku ...

Lotos poprawił zyski

W ubiegłym roku koncern zanotował 2,6 mld zł oczyszczonego zysku EBITDA LIFO, co oznaczało ...