PGE: strategia dla kogeneracji nieco później

Bloomberg

Opóźni się strategia ogłoszenia przez największego w kraju wytwórcę strategii dla segmentu ciepłowniczego. Wstępnie planowano jej prezentację na początku września. Teraz bardziej realny wydaje się grudzień.

– Pokazywanie planów rozwoju kogeneracji (jednoczesnej produkcji prądu i ciepła) przed uzyskaniem zgody UOKiK na przejecie aktywów EDF byłoby przedwczesne – tłumaczył Henryk Baranowski, prezes PGE.

– Nastąpi to w miesiącu po spełnieniu tego warunku. Liczę, że będzie to możliwe jeszcze w tym roku – dodał Baranowski.

Prawdopodobnie chodzi o grudzień. Bo procedurę badania rynku urząd antymonopolowy zakończy najwcześniej w połowie listopada. PGE nie zakłada przy tym scenariusza anektowania umowy zawartej wstępnie z francuskim koncernem. Przypomnijmy, że jej termin upływa 2 stycznia przyszłego roku.

Jeszcze do końca roku jest szansa na kolejne porozumienia, gdzie wytwórca widzi potencjał rozwoju ciepłownictwa. Do tej pory podpisano dwa listy intencyjne z Pionkami i tamtejszym Przedsiębiorstwem Wodno-Kanalizacyjno-Ciepłowniczym oraz z Wolbromiem i jedną ze znajdujących się tam spółdzielni mieszkaniowych.

– Obecnie rozmawiamy kilkunastoma gminami. Część z nich ma szansę przełożyć się na listy, które przełożą się potem na współpracę biznesową. Ten rok jest dla nas czas badania rynku. Konkrety mogą się pojawić dopiero w przyszłym – podkreśla Baranowski.

Mogą Ci się również spodobać

Sankcje na gazociąg północny coraz bliżej

Amerykański ambasador powiadomił niemieckie firmy związane z rozbudową gazociągu północnego, że mogą się spodziewać sankcji ...

Znamy firmę, która zbuduje gazociąg z Litwy do Polski

Litwini wybrali firmę, która zbuduje litewską część gazociągu GIPL łączącego republiki nadbałtyckie z Polską. ...

PGNiG sfinalizował zakupy w Norwegii

Koncern nabył udziały w dwóch złożach gazu ziemnego na Morzu Północnym. Dzięki nim w ...

Rynek mocy służyć ma bezpieczeństwu i modernizacji

Zatwierdzone na początku lutego 2018 r. mechanizmy zdolności wytwórczych objęły niemal 280 mln obywateli ...

Tauron wzmacnia dział badań

Na początku roku wystartowało centralne laboratorium Tauronu. Tym samym firmy zakończyła proces konsolidacja jednostek, ...

Niemiecka firma porzuciła Nord Stream 2. Sąd zawiesza pozwolenie

Lawinowo przybywa problemów Gazpromowi. Po firmach ze Szwajcarii, Norwegii, Danii, umowę zerwał pierwszy niemiecki ...