URE nie odpuści firmom za 20. stopień zasilania

Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz

Kolejne spółki otrzymują pisma o wszczęciu postępowań w sprawie przekroczenia limitów poboru prądu w sierpniu 2015 roku.

Już 1,9 tysiąca postępowań wszczął Urząd Regulacji Energetyki wobec firm, które w sierpniu 2015 roku nie dostosowały się do ograniczeń poboru energii elektrycznej. Ta liczba jeszcze wzrośnie. – Postępowania administracyjne wszczynane są sukcesywnie oraz wydawane są decyzje nakładające na odbiorców kary pieniężne, ale nadal w toku jest większość spraw – informuje Justyna Pawlińska z biura prasowego URE.

Ryzyko niedoboru energii w krajowym systemie wciąż istnieje. A w razie ewentualnego powrotu tzw. stopni zasilania naruszenie przepisów kolejny raz może słono kosztować.

Biznes pod lupą

Pod koniec maja informację o wszczęciu postępowania w sprawie przekroczenia limitów poboru prądu otrzymał producent maszyn Kopex. Zarząd firmy nie chce komentować sprawy. Podobne postępowanie toczy się już w przypadku producenta opraw oświetleniowych LUG Light Factory. Spółka ta przekroczyła limity zaledwie w ciągu pierwszych dwóch godzin pierwszego dnia obowiązywania stopni zasilania. Zarząd oświetleniowej spółki zaznacza, że przekroczenia wynikały z konieczności zapewniania bezpieczeństwa pracowników, ochrony środowiska oraz bezpiecznego wyłączenia linii produkcyjnej. Decyzja URE ma zapaść 27 czerwca.

Do 30 czerwca decyzję ma otrzymać także Decora, produkująca akcesoria do wykańczania wnętrz. Spółka wniosła o umorzenie postępowania, powołując się m.in. na znikomy stopień szkodliwości społecznej czynu. Także zarząd firmy oponiarskiej Dębica przekonuje, że okoliczności sprawy nie uzasadniają nałożenia na spółkę kary pieniężnej. Na decyzję czeka też m.in. BSC Drukarnia Opakowań i producent czekolady Wawel.

Symboliczne kary

URE o wymierzonych już karach nie chce mówić. Zgodnie z prawem mogą one sięgać nawet 15 proc. rocznych obrotów firmy. – Najwyższy wymiar kary byłby zagrożeniem dla funkcjonowania nawet dużych i bogatych firm. Z moich informacji wynika, że jak dotąd kary nakładane w tych sprawach były symboliczne – zaznacza Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu. W jego ocenie URE ma na celu nie nakładanie drakońskich sankcji, lecz jedynie zwrócenie uwagi na powagę tematu i istotę wprowadzenia ograniczeń.

Wprowadzone w sierpniu 2015 r. – ze względu m.in. na falę upałów i niski stan wód – limity w poborze energii dotyczyły dużych przedsiębiorstw, które miały zakontraktowany odbiór mocy powyżej 300 kW. Zmuszone one zostały tym samym do ograniczenia produkcji w swoich fabrykach.

– Najbardziej negatywne skutki spowodowałaby sytuacja, w której wskazani odbiorcy nie dostosowaliby się do ograniczeń, co w przypadku braku możliwości pokrycia zapotrzebowania doprowadziłoby do wyłączeń awaryjnych obejmujących wszystkich odbiorców z danego terenu, a więc także gospodarstwa domowe, szpitale czy transport publiczny – wyjaśnia Pawlińska.

Wprowadzenie stopni zasilania, w tym także najwyższego 20., było dla wszystkich zaskoczeniem. Taka sytuacja nie miała miejsca od ponad 20 lat. – Nie wszyscy rozpoczynają dzień od włączenia telewizji czy radia i nie do wszystkich operator sieci dodzwonił się z informacją o limitach. Dlatego nie wszyscy od razu dostosowali się do ustalonych norm – zaznacza Kaliś. – Zdarzały się jednak także przypadki, że firmy celowo zwiększyły produkcję, by wykorzystać osłabienie konkurencji – dodaje.

Mogą Ci się również spodobać

Niższy rating Energi

Agencja EuroRating obniżyła rating kredytowy (z BBB do BBB-) dla Energi. Zmieniono też perspektywę ...

Nurkowie z KGHM pomogą w kopalni Zofiówka

Zastęp nurków z KGHM Polska Miedź przyjechał już na miejsce akcji ratunkowej w kopalni ...

Petrolinvest zaskarży decyzję KNF

Zarząd spółki zapowiedział zaskarżenie decyzji nadzorcy do wojewódzkiego sądu administracyjnego wraz z wnioskiem o ...

Rosja straci europejskie dominium

Unia może zmienić swoje dotychczasowe stosunki z Rosją w sferze energetyki, postanowiła Rada Europejska. ...

Polska może sprowadzać z USA realne ilości LNG

Polska może sprowadzać ze Stanów Zjednoczonych „realne” ilości gazu LNG. Pozwoli na to rozbudowywany ...

Nikt nie kupuje ropy z Iranu

Wszystkie państwa, w tym Chiny, mające do niedawna zgodę Białego Domu na importu irańskiej ...