Związki ECO grożą strajkiem

Bloomberg

Związki zawodowe działające w spółce Energetyka Cieplna Opolszczyzny grożą strajkiem.

Jutro działacze rozpoczną spór zbiorowy w związku z pozbawieniem członków załogi przedstawiciela w radzie nadzorczej ECO. Stało się to w ubiegły czwartek. Działacze zapowiadając akcję protestacyjną zapowiedzieli, że nie wykluczają wszczęcia strajku.

Wystosowali też listy otwarte w tej sprawie do premier Ewy Kopacz oraz posłanki Beaty Szydło.

Pracownicy nie godzą się na „skandaliczne łamanie polskiego prawa i praw pracowniczych” przez miasto Opole i żądają przywrócenia swoich przedstawicieli radzie nadzorczej. Jak podkreślają w oświadczeniu, działanie władz miast to łamanie nie tylko obowiązującego prawa, ale również statutu spółki, zgodnie z którym kontrola nad spółką sprawowana jest przez trzy strony – dwóch akcjonariuszy oraz pracowników.

W czwartek z inicjatywy większościowego akcjonariusza ECO – miasta Opole, zmieniono skład rady nadzorczej ECO. W składzie nowej rady znaleźli się: Jakub Czyczyło, Anna Koska, Rafał Wiatr oraz Piotr Woźniak, którzy reprezentują miasto Opole. Drugiego udziałowca ECO spółkę – E.ON Edis Energia po zmianach reprezentują: Tomasz Brzozowski, Jolanta Danielewicz, Mariusz Majkut i Monika Stypułkowska. Nie już w składzie rady przedstawiciela pracowników ECO.

Według lokalnych mediów do zmian w składzie RN ECO doszło, bo w sporze pomiędzy udziałowcami pracownicy stali po stronie spółki E.ON Edis Energia. Ta oceniła, że zmiana składu rady odbyła się z naruszeniem wielu przepisów, a w całej sprawie chodzi o politykę. Według przedstawicieli E.ON Edis Energia wiceprezydent Janusz Kowalski prowadzi na barkach ECO swoja kampanię wyborczą.

Natomiast miasto podkreśla, że mieszkańcy Opola jako większościowy właściciel ECO, w sposób nieuprawniony zostali pozbawieni jakiegokolwiek wpływu na działalność organów spółki i dlatego musiało dojść do zmian. Jednocześnie zmiany w radzie nadzorczej mają umożliwić zmianę zarządu spółki. Władze Opola podkreślają, że według nich ECO powinno koncentrować się na inwestycjach w Opolu, a nie w całej Polsce, tak jak jest to teraz.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jakie wyzwania przed polską energetyką

W Rzeszowie w środę rozpoczął się kongres Eco Energy Summit – jedno z najważniejszych ...

Coś się dzieje na Krymie

Dwa gazociągi i dwie linie energetyczne uszkodzone zostały na Krymie. Zdaniem rosyjskich służb, to ...

Rosyjski koncern bardziej dochodowy niż Exxon i Shell

Surgutnieftiegaz – najbardziej tajemniczy koncern Rosji, jako jedyny z giełdowych gigantów naftowych dał zarobić ...

Bruksela ograniczy inwestycje węglowe

W środę Komisja Europejska opublikuje tzw. pakiet zimowy z wytycznymi co do nowej organizacji ...

Problemy grup zakupowych

Powodem większych wydatków są kłopoty spółek handlujących energią, które przekazują schedę tzw. sprzedawcom rezerwowym. ...

Bruksela sfinansuje Balticconnector

Komisja Europejska zatwierdziła wydzielenie 187,5 mln euro wsparcia dla gazociągu między Estonią a Finlandią. ...