Nowy model regulacji OSD „bez marchewki”

Bloomberg

URE zdecydował o wprowadzeniu nowego modelu regulacji dużych dystrybutorów energii z elementami jakościowymi.

Zostanie on wprowadzony od stycznia 2016 r., ale w taryfach spółek będzie widoczny dopiero dwa lata później – poinformował na środowej konferencji prezes URE Maciej Bando.

Nowy model będzie służyć podniesieniu jakości usługi dystrybucji energii elektrycznej przy zachowaniu ich dostępności cenowej, a także utrzymaniu dotychczasowego poziomu inwestycji.

Zdaniem prezesa URE celem wprowadzenia regulacji jakościowej jest przede wszystkim poprawa jakości usług dystrybucji m.in. poprzez poprawę jakości i niezawodności dostarczania energii.

Czas przerw i czas przyłączeń do sieci ma być skrócony. – Oczekujemy do 2020 roku poprawy czasu przerw o 50 proc. i skrócenia terminu przyłączeń – powiedział szef URE. Jak wskazał dziś tylko 26 proc. odbiorców wnioskujących o podłączenie do sieci jest do niej przyłączana w ustawowo przewidzianym maksymalnym czasie 18 miesięcy.

Bandko wskazał też, że czas trwania przerw SAIDI w 2013 roku wynosił średnio 360 min, w tym roku 272 minuty, a w 2020 roku ma spaść do 130-140 minut.

Wśród innych celów Bando wymienił: skrócenie czasu zmiany sprzedawcy, zwiększenie efektywności prowadzonych inwestycji i wzrost efektywności przedsiębiorstw.

Bando poinformował, że w okresie regulacji jakościowej nie przewiduje się przyznawania przedsiębiorstwom nagród w postaci dodatkowych przychodów za wypełnianie wskaźników regulacji jakościowej. Nagrodą ma być utrzymanie przychodu i brak kary.

Model jakościowy ma być wprowadzony już po Nowym Roku, ale jego wpływ na taryfę będzie widoczny dopiero od 2018 r. Jednak już od stycznia 2016 r. zostanie zmniejszony zwrot z kapitału zainwestowanego – o 5,3 proc.

Regulacja jakościowa będzie dotyczyć pięciu największych operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) i będzie obejmować lata 2016-20. W 2017 roku zostanie przeprowadzona weryfikacja zastosowanych założeń oraz metod.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ile Gazprom może stracić w Turcji

Usztywnienie stanowiska Ankary w sprawie gazu z Rosji może kosztować Gazprom stratę 9,2 mld ...

Prosumenci muszą wyjść na plus

Proponowane przepisy dotyczące wsparcia dla mikroinstalacji wymagają doprecyzowania – wskazują eksperci. Ministerstwo Energii rozpoczęło ...

Ile zapłacimy w przyszłym roku za prąd z ekoźródeł

Wytwórcy i banki są za zwiększeniem tzw. zielonego obowiązku, PGE optuje za jego obniżeniem. ...

Neutralność klimatyczna tak, ale bez Polski. Jaki w tym sens?

Rada UE poparła dziś w nocy cel neutralności klimatycznej na 2050 rok. Polska nie ...

Polsko-ukraińskie gazowe wespół w zespół

Jeżeli powstanie Nord Stream-2, to Ukraina straci rocznie 3 mld dolarów dochodów z tranzytu ...

Bałagan z cenami prądu

#RabunekZaPrąd – to hasztag, którym przedsiębiorcy podsumowują w sieci obowiązek złożenia oświadczenia o statusie ...