Będzie prądowe 500+?

Adobe Stock

Zrobimy wszystko, żeby indywidualne gospodarstwa domowe nie odczuły podwyżek cen prądu – obiecywał dziś rano na antenie RMF24 minister aktywów państwowych, Jacek Sasin. Deklaracja padła w odpowiedzi na pytania o potencjalne podwyżki cen energii elektrycznej, które mogą wejść w życie wraz z początkiem 2020 r.

 

O tym, że będzie drożej – a w gruncie rzeczy, że drożej już jest – przekonywał w ubiegłotygodniowej rozmowie z „Rzeczpospolitą” prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Rafał Gawin. To, że rachunki wzrosną, zdaje się też sugerować zwołana na wtorek konferencja prasowa URE – pod hasłem „Szacunkowe zmiany płatności dla odbiorców w gospodarstwach domowych”.

Dopytywany o szczegóły Sasin nie ukrywał, że państwowe koncerny energetyczne domagają się pozwolenia URE na podniesienie cen. Jednocześnie – jak już wyżej wspomniano – minister obiecuje, że rząd sprawi, iż konsumenci tej podwyżki nie odczują.

 

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych

 

A więc będą podwyżki, a nikt ich nie poczuje? – Są różne metody, żeby podwyżki nie było – tłumaczył Sasin. – Tak jak zrobiliśmy w tym roku, że będzie to ustawowe zamrożenie cen (…) i są także inne metody, jak choćby rekompensaty dla samych odbiorców. Poruszamy się w pewnej przestrzeni prawnej, również prawa europejskiego. Powiedziałem, że nie zapłacą więcej gospodarstwa domowe, tak? To jest to samo, że nie będzie podwyżki, tak? Nie zapłacą więcej gospodarstwa domowe i to podtrzymuję (…) Mogą być też przecież rekompensaty dla odbiorców – dowodził.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Unia umywa ręce od Nord Stream 2

Bruksela uważa dokończenie (lub nie) gazociągu Gazpromu za wewnętrzną sprawę Niemiec. Dania jest tej ...

Mniejszy udział węgla w tzw. miksie.

Przybywa jednostek na gaz. Polski mix energetyczny nadal jest stosunkowo mało zdywersyfikowany. Ale powoli ...

Iran bruździ w OPEC+

Republika Islamska zablokuje niekorzystną dla Teheranu decyzję kartelu eksporterów o zwiększeniu wydobycie ropy. – ...

Osobny system dla małych źródeł odnawialnych

Ministerstwo Energii rozważa wprowadzenie systemu taryf gwarantowanych dla małych ekoelektrowni – wynika z informacji ...

SMR jednym z narzędzi dla energetyki

Budowa energetyki jądrowej powinna obejmować również rozwiązania modułowe – pisze Andrzej Sikora, prezes Instytutu ...