O czym rozmawiał premier z szefami spółek energetycznych? Znamy szczegóły

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej uchylił rąbka tajemnicy o czym szefowie spółek energetycznych rozmawiali z premierem Donaldem Tuskiem. Dzień później premier zapowiedział, że spółki nie powinny kierować się tylko zyskiem przy podejmowanych decyzjach. To spowodowało duże spadki cen akcji na giełdzie, sięgające w przypadku PGE nawet 10 proc. w środku dnia.

Publikacja: 16.04.2025 12:55

Premier Donald Tusk przemawia podczas otwarcia wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei „Prz

Premier Donald Tusk przemawia podczas otwarcia wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei „Przyszłość pracy, praca przyszłości”

Foto: PAP/Szymon Pulcyn

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek 15 kwietnia podczas Europejskiego Forum Nowych Idei, że spółki Skarbu Państwa niekoniecznie mają maksymalizować zysk, a zadaniem spółek energetycznych jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i taniej energii. - Nadszedł czas na odbudowę i repolonizację narodowej gospodarki, rynku i kapitału – mówił Tusk.

Spotkanie prezesów spółek z premierem 

O kulisy spotkania szefów spółek energetycznych z szefem rządu dzień przed konferencją EFNI był pytany prezes PGE Dariusz Marzec na konferencji wynikowej za cały 2024 r. Jak powiedział, rozmowa dotyczyła wysokości cen energii. – Musimy zrobić wszystko, żeby sektor energetyczny pracował nad tym, aby ceny energii elektrycznej wzmacniały konkurencyjność polskiej gospodarki. I to był jeden z głównych i podstawowych przekazów pana premiera, że ceny energii zadecydują o konkurencyjności polskiej gospodarki i rozwoju gospodarczym Polski. I jest absolutnym strategicznym celem rządu, żeby konkurencyjność polskiej gospodarki wzmacniać. Nasze inwestycje służą właśnie temu, aby te ceny energii spadały. Sytuacja rynkowa jest dobrym prognostykiem, jeżeli chodzi o przyszłoroczne wnioski taryfowe, jeśli chodzi o wysokość cen energii – powiedział prezes PGE.

Czytaj więcej

Giełda zaniepokojona wypowiedzią premiera Donalda Tuska

Ceny prądu mogą być niższe niż obecna taryfa 

Marzec był też pytany o nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt MKiŚ przesuwający termin składania wniosków taryfowych przez przedsiębiorstwa energetyczne z 30 kwietnia na 31 lipca 2025. Przesunięty ma być też termin rozpoczęcia obowiązywania zmienionych w taryfach cen energii elektrycznej z 1 lipca na 1 października 2025.

– Jest duży potencjał do obniżki tych cen w stosunku do tego, co dzisiaj. Mówię to z zastrzeżeniem dotyczącym dużej geopolityki – powiedział.

Pytany, czy nowe wnioski taryfowe od września mogą przynieść spółce stratę, prezes powiedział, ze spółka „nie ma w zwyczaju składać wniosków taryfowych, które będą zakładać stratę”. - Będziemy na pewno składać wnioski taryfowe, które będą odzwierciedlać sytuację na rynku. Moim zdaniem będą one dużo korzystniejsze dla odbiorców w przyszłym roku niż w tym roku, bo tak się kształtuje rynek – powiedział prezes. 

Czytaj więcej

Tąpnięcie notowań spółek energetycznych po zapowiedziach premiera. Chodzi o zyski

Decyzja o wydzieleniu węgla po wyborach 

W kontekście wydzielenia aktywów węglowych prezes PGE ma nadzieje, że do decyzji w tej sprawie dojdzie w drugim półroczu.

- Jeżeli chodzi o wydzielenie, to sprawa zamknięta nie jest, przynajmniej w naszym przekonaniu. Trwają analizy. Mamy nadzieję, że w drugiej połowie roku dojdziemy do jakichś konkluzji czy naszych rekomendacji i decyzji właściciela – powiedział prezes na konferencji prasowej.

- Sytuacja w otoczeniu spółki i sytuacja poszczególnych segmentów naszej działalności jest bardzo dynamiczna i pewne wnioski, czy pewne kierunki może dzisiaj nie są tak oczywiste, jak jeszcze było rok czy półtora roku temu. Generalnie prowadzimy na bieżąco dialog z właścicielem i mamy nadzieję, że kierunkowe zamykanie tych tematów w jedną, bądź w drugą stronę nastąpi w drugiej połowie tego roku – dodał Marzec.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Energetyka Zawodowa
Premier radzi prezesom spółek energetycznych. W tle ceny prądu
Energetyka Zawodowa
Premier daje zielone światło dla nowego Rafako, które ma produkować dla wojska
Energetyka Zawodowa
Zmiany na rynku energii tworzą nowy biznes
Energetyka Zawodowa
Powstaje plan powrotu Rafako. W tle pojawił się koreański chętny
Energetyka Zawodowa
Nieprawidłowości kosztowały Orlen miliardy złotych