Napędzająca się transformacja energetyczna stawia szereg wyzwań po stronie regulatora, firm, ale i banków. Jak sprostać wyzwaniom na to pytanie odpowiedzi szukali uczestnicy panelu „Energia wolności fundamentem skutecznej transformacji” podczas X Kongresu Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych we Wrocławiu.
Jakie obowiązki ma URE
W ostatnich 10 latach – jak powiedział prezes Urzędu Regulacji Energetyki – liczba zadań wzrosła (patrząc na obowiązki wpisane w ustawie o Prawo energetyczne – red.) wzrosła z 37 do ponad 140 w tym roku. Za tymi zadaniami kryją są kolejne obowiązki jak i kwestia sporów między spółkami a operatorami sieci. – W 2014 r. łączna liczba wniosków o rozstrzygnięcie sporów wynosiła 194, a za poprzedni rok było 1680 takich spraw. Dość powiedzieć, że ubiegłoroczna, duża nowelizacja ustawy OZE i prawa energetycznego przyniosła 50 nowych obowiązków OZE – powiedział podczas panelu prezes URE Rafał Gawin.
Po części w ślad za nowymi obowiązkami URE zwiększyły się także środki wpływające do urzędu na realizację nowych zadań. – W ramach planowania budżetu mamy wskaźniki dla określenia naszych zadań które raportujemy do Ministerstwa Finansów. Wskaźnik ten pokazuje liczbę postępowań prowadzonych przez URE na jednego pracownika. Obecnie to są bardzo duże obciążenia. Oczywiście, zawsze ten wskaźnik można powiększyć, ale w ślad za realizacją zadań powinna iść jakość i czas realizacji postępowań – powiedział prezes. Zwykle bowiem w urzędniczej pracy za zbyt dużą ilością obowiązków podążą niższa jakość czy dłuższe wyczekiwania. – Nakładając nowe obowiązki musimy o tym pamiętać – dodał prezes.
Czytaj więcej
Od początku przyszłego roku na rachunek gospodarstw domowych wróci opłata mocowa, która dla przeciętnego odbiorcy w gospodarstwie domowym wyniesie 11,44 zł netto miesięcznie. Będzie to wzrost rok do roku o 80 gr.
Prezes wskazał, że charakter pracy URE w ostatnich latach bardzo się zmienił. – Byliśmy w świecie rynków regulowanych opartych na zatwierdzeniu cenników. Po tych kilkunastu latach charakter naszej pracy nadal opiera się na tej części regulowanej, ale jest on dalece mniejszy. Charakter pracy URE poszedł w ślad za monitoringiem rynku i rekomendacjami i wnioskami. Charakter naszej pracy w coraz bardziej przypomina prace ośrodka analitycznego – podkreślał Gawin.