Nowa rada nadzorcza, do której członków wskazał minister aktywów państwowych Borys Budka odwołała 13 lutego br., Pawła Szczeszka prezesa Tauronu z dotychczasowej funkcji. Posady stracili także wiceprezesi: Patryk Demski, Bogusław Rybacki, Tomasz Szczegielniak oraz Artur Warzocha. Przyczyny odwołania nie zostały podane.

Jednocześnie rada nadzorcza podjęła uchwałę w sprawie delegowania od 14 lutego 2024 r. członka rady nadzorczej Karoliny Muchy-Kuś do czasowego wykonywania czynności prezesa firma w okresie do dnia powołania nowego prezesa, jednak nie dłuższym niż trzy miesiące. W kolejnych dniach rada ma rozpisać postępowanie konkursowe na nowego prezesa. Takie konkursy trwają już w Enei i w PGE. Wcześniej posady tracili bowiem prezes Enei Paweł Majewski oraz Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. Rezygnację złożył także Daniel Obajtek, który jako prezes Grupy Orlen zarządzał inną spółką elektroenergetyczną - gdańską Energą. 

Czytaj więcej

Będzie nowy prezes Poczty Polskiej. Znane nazwisko pokieruje spółką

Karolina Mucha-Kuś jest doktorem nauk ekonomicznych i absolwentką studiów doktoranckich na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie Energetyki Jądrowej oraz Rynku Gazu Ziemnego na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Jest adiunktem w Katedrze Zarządzania na Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

Z branżą energetyczną związana od 2007 r. „Posiada doświadczenie w realizacji projektów i inwestycji w sektorze energetycznym, w tym w obszarach dystrybucji i handlu firm Vattenfall, Tauronu oraz w administracji publicznej” — czytamy w CV nowej prezes.