Już 6 lutego walne zgromadzenie Gaz-Systemu, spółki operatorskiej odpowiadającej za przesył gazu ziemnego w Polsce (będącej w 100 proc. własnością Skarbu Państwa), odwołało ze składu rady pełniącego funkcję wiceprzewodniczącego Wojciecha Arkuszewskiego, Dariusza Kocunia, Izabellę Łyś-Gorzewską, i Marcina Kiwiora. Wcześniej z rady odszedł Tomasz Górnicki. Na stanowisku przewodniczącego rady pozostał Jakub Trojgo, zaś jako członkowie swoje stanowiska utrzymali Aleksandra Świderska i Michał Homenda.
Czytaj więcej
- Dla czystości sytuacji – jednostronnie zaprzestaję ze skutkiem natychmiastowym aktywności partyjnej, o czym dziś powiadomię swoje koło partyjne. Dziś nie będę uczestniczył w głosowaniach na forum Rady Regionu. Fachowcem (radcą prawnym) się jest, a członkiem partii tylko się bywa - napisał w sobotę na platformie X prawnik i działacz Polski 2050 Michał Gniatkowski, członek Rady Nadzorczej Enea SA.
Wymiana prezesów w Gaz-Systemie
Z kolei w poniedziałek 12 lutego odwołano cały dotychczasowy zarząd Gaz-Systemu w składzie: Marcin Chludziński (prezes), Artur Zawartko (wiceprezes), Andrzej Kensbok (wiceprezes), Błażej Spychalski (wiceprezes), Marian Krzemiński (wiceprezes) oraz Paweł Pikus (wiceprezes).
Także w poniedziałek poznaliśmy nowego prezesa. Został nim Sławomir Hinc, były szef działu finansowego i regulacyjnego w Gaz-Systemie, były członek zarządów EuroPolGazu, PGNiG oraz były prezes spółki PGNiG Norway. Pracował w tych firmach w latach 2004-2016. Poza gazociągami przesyłowymi, Gaz-System sprawuje kontrolę nad terminalem LNG w Świnoujściu.
Czytaj więcej
W Ministerstwie Aktywów Państwowych (MAP) trwają prace nad projektem regulacji, które doprowadzą do odpolitycznienia spółek Skarbu Państwa. Na razie projekt jest na etapie dyskusji wewnątrz kierownictwa resortu.