Shell sprzedaje udziały w PCK Schwedt. Zaskakujący nabywca

Koncern energetyczny Shell wycofuje się z rafinerii PCK Schwedt, która znalazła się pod kontrolą niemieckiego rządu. 37,5-proc. udział ma zostać sprzedanych Grupie Prax z Wielkiej Brytanii.

Publikacja: 15.12.2023 11:46

Rafineria ropy naftowej PCK Schwedt

Rafineria ropy naftowej PCK Schwedt

Foto: Bloomberg

Shell chce sprzedać swoje 37,5 proc. udziałów w niemieckiej rafinerii PCK Schwedt brytyjskiej Grupie Prax. Koncern spodziewa się, że transakcja zostanie sfinalizowana w pierwszej połowie 2024 roku. Dzięki temu przyszłość ważnego obiektu przemysłowego w północno-wschodnich Niemczech staje się nieco pewniejsza.

Po transakcji nic się nie zmieni w zakresie zaopatrywania konsumentów w benzynę i olej napędowy, a stołecznego lotniska BER w paliwo lotnicze.

Czytaj więcej

Unimot chce udziałów w rafinerii za Odrą

Shell ogłosił chęć sprzedaż swoich akcji już wiele lat temu. Za najbardziej prawdopodobnego nabywcę długo uważano austriacką grupę Alcmene. Do zapowiadanego w 2021 roku przejęcia akcji Shella jednak nie doszło. Z prawa pierwokupu skorzystała rosyjska grupa Rosnieft, która poprzez dwie spółki zależne posiada aż 54 proc. akcji PCK.

Shell znalazł kupca na swoje udziały w PCK Schwedt

W związku z rosyjską wojną przeciwko Ukrainie i zmianą dostaw ropy do rafinerii akcje należące do Rosnieft znajdują się obecnie w zarządzie powierniczym rządu federalnego. Prawo pierwokupu do akcji Shella ma według kontraktu także mniejszościowy właściciel udziałów w Schwedt – włoski koncern Eni, do którego należy 8,3 proc. udziałów. Dlatego Shell poinformował, że sfinalizowanie transakcji „zależy od partnerów i zgód organów regulacyjnych”.

Brytyjska Grupa Prax to międzynarodowy koncern naftowy. Zajmuje się obrotem ropą naftową, produktami naftowymi i biopaliwami. Według własnych informacji zatrudnia 1450 pracowników w ośmiu lokalizacjach na całym świecie. W porównaniu z koncernem Shell, który zatrudnia ponad 90 000 pracowników na całym świecie i osiąga roczną sprzedaż na poziomie 380 miliardów dolarów, Prax jest bardzo małą firmą.

Czytaj więcej

Orlen nadal czeka na Niemców. W tle pytania o przejęcie niemieckiej rafinerii

Shell – znany również w Niemczech z sieci stacji benzynowych o tej samej nazwie – uzasadnia sprzedaż planami redukcji globalnego portfela rafinerii do kluczowych lokalizacji, które są zintegrowane z ośrodkami działalności operacyjnej Shell.

Według informacji niemieckiej agencji informacyjnej dpa po sprzedaży nie nastąpią zmiany w dostawach ropy naftowej do rafinerii PCK poprzez porty w Rostocku i Gdańsku oraz w dystrybucji produktów rafineryjnych w północno-wschodnich Niemczech i zachodniej Polsce. Przez dziesięciolecia ropa naftowa pochodziła z Rosji rurociągiem Przyjaźń. Dostawy zostały wstrzymane decyzją rządu federalnego i przestawione na dostawy ropy tankowcami i ropy z Kazachstanu.

Unimot był zainteresowany udziałami Shella w PCK Schwedt

Unimot był jednym z potencjalnych nabywców 37,5 proc. udziałów w firmie PCK Raffinerie, do której należy niemiecka rafineria w Schwedt – informował Reuters we wrześniu tego roku. Chodzi o akcje należące do brytyjskiego koncernu Shell, który już wcześniej chciał wyjść z tej inwestycji. Udziałami Rosnieft, które teraz są w zarządzie powierniczym niemieckiego rządu zainteresowany był Orlen. Stawiał jednak warunek całkowitego usunięcia rosyjskiego udziałowca z rafinerii. Udziały Rosnieftu to 54,17 proc. akcji PCK Schwedt.

Ropa
Tłok w naftoporcie Rosji nad Pacyfikiem: tankowce nie wypływają przez sankcje
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Ropa
Amerykański koncern pokochał Rosję. Twierdzi, że nie łamie sankcji
Ropa
Kreml przejmuje największy terminal naftowy Rosji. Wypróbowana metoda
Ropa
Joe Biden nałożył sankcje na rosyjskie tankowce, których jeszcze nie ma
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Ropa
Sytuacja w rosyjskiej Arktyce: Gazprom i Łukoil pod ścianą
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego