Po zamianie składu rady nadzorczej w Enei, do której doszło we wtorek 30 stycznia, nowa rada odwołała Pawła Majewskiego z pełnienia przez niego funkcji. Do pełnienia funkcji prezesa została delegowana Monika Starecka, członek rady nadzorczej.
Ze składu zarządu odwołani zostali poza prezesem członek zarządu ds. handlowych Jakub Kowaleczko oraz członek zarządu ds. korporacyjnych Dariusz Szymczak. Starecka została delegowana do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu, nie dłużej jednak niż na trzy miesiące, licząc od dnia delegowania.
Festiwal zmian w spółkach Skarbu Państwa
Zmiany w Enei rozpoczęły całą kaskadę zdarzeń w spółkach elektroenergetycznych. W skład rady, która podjęła decyzję o odwołaniu prezesa, wchodzą: Ewa Bagińska (przewodnicząca), Piotr Szymanek, Monika Starecka, Michał Gniatkowski, Zbigniew Szymczak, Mariusz Pliszka, Mariusz Damasiewicz, Tomasz Lis, Mariusz Romańczuk i Agata Michalska-Olek. Do wymiany połowy członków rady doszło we wtorek. Na ostatnim walnym zgromadzeniu spółki powołano pięć nowych osób.
Czytaj więcej
Rządowa delegacja z minister przemysłu Marzeną Czarnecką oraz ministrem aktywów państwowych Borysem Budką wznawia rozmowy z Komisją Europejską. Dotyczą one zgody i notyfikacji pomocy publicznej dla polskiego górnictwa. – To priorytetowe zadanie dla mojego resortu – zapewnia minister Czarnecka. Problemy górnictwa jednak rosną wraz z rosnącymi zapasami surowca przy kopalniach i elektrowniach. Głos zabrały związki zawodowe.
Po decyzji o rezygnacji z dalszej współpracy z Pawłem Majewskim rada oddelegowała do pełnienia obowiązków jedną z osób, która wchodzi w jej skład. Rada następnie ma podjąć decyzję o rozpisaniu postępowania konkursowego na nowego prezesa. Niemniej premier Donald Tusk w styczniowym wywiadzie telewizyjnym dla trzech głównych stacji powiedział, że w przypadku spółek strategicznych (a do grona takich można zakwalifikować Eneę) niezależnie od konkursów można spodziewać się rekomendacji.