Reklama
Rozwiń

Kadrowa miotła w firmach. To nie koniec zmian w spółkach energetycznych

Paweł Majewski żegna się z fotelem prezesa Enei, rozpoczynając prawdziwą walkę o kierowanie zarządami największych spółek elektroenergetycznych.

Publikacja: 05.02.2024 03:00

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska i pełnomocnik rząd ds. strategicznej infrastrukt

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska i pełnomocnik rząd ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando

Foto: MKiŚ

Po zamianie składu rady nadzorczej w Enei, do której doszło we wtorek 30 stycznia, nowa rada odwołała Pawła Majewskiego z pełnienia przez niego funkcji. Do pełnienia funkcji prezesa została delegowana Monika Starecka, członek rady nadzorczej.

Ze składu zarządu odwołani zostali poza prezesem członek zarządu ds. handlowych Jakub Kowaleczko oraz członek zarządu ds. korporacyjnych Dariusz Szymczak. Starecka została delegowana do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu, nie dłużej jednak niż na trzy miesiące, licząc od dnia delegowania.

Festiwal zmian w spółkach Skarbu Państwa

Zmiany w Enei rozpoczęły całą kaskadę zdarzeń w spółkach elektroenergetycznych. W skład rady, która podjęła decyzję o odwołaniu prezesa, wchodzą: Ewa Bagińska (przewodnicząca), Piotr Szymanek, Monika Starecka, Michał Gniatkowski, Zbigniew Szymczak, Mariusz Pliszka, Mariusz Damasiewicz, Tomasz Lis, Mariusz Romańczuk i Agata Michalska-Olek. Do wymiany połowy członków rady doszło we wtorek. Na ostatnim walnym zgromadzeniu spółki powołano pięć nowych osób.

Czytaj więcej

Ministrowie jadą do Brukseli. Na stole miliardy dla polskich kopalń

Po decyzji o rezygnacji z dalszej współpracy z Pawłem Majewskim rada oddelegowała do pełnienia obowiązków jedną z osób, która wchodzi w jej skład. Rada następnie ma podjąć decyzję o rozpisaniu postępowania konkursowego na nowego prezesa. Niemniej premier Donald Tusk w styczniowym wywiadzie telewizyjnym dla trzech głównych stacji powiedział, że w przypadku spółek strategicznych (a do grona takich można zakwalifikować Eneę) niezależnie od konkursów można spodziewać się rekomendacji.

O taką stara się właśnie faworyt w wyścigu o fotel prezesa Enei Grzegorz Kinelski. Jest obecnie członkiem zarządu francuskiej firmy energetycznej działającej w Polsce, Grupy Veolia. Kinelski to menedżer działający w sektorze energetycznym od prawie 25 lat. Specjalizuje się w obszarze handlu energią i gazem.

Dotychczasowe zarządy Enei, a także Tauronu, w kwestiach strategicznych podążały ścieżką wyznaczoną przez Polską Grupę Energetyczną. Ani Enea, ani Tauron nie podejmowały w ostatnim czasie żadnych decyzji, które miałyby skutkować długofalowymi konsekwencjami dla nowych zarządów.

– Nie udało się wydzielić elektrowni węglowych ani dokończyć (w przypadku Enei) sprzedaży kopalni Bogdanka Skarbowi Państwa. Nowe zarządy będą miały nieco inne zadania, które będą wynikać z innego pomysłu na energetykę – mówi Michał Kozak, analityk DM Trigon. Wskazuje na zmiany na stanowisku pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Został nim Maciej Bando.

Czytaj więcej

Paweł Olechnowicz, były prezes Grupy Lotos: Ktoś chciał wymazać Lotos z rynku

– Był on – jak pamiętamy z jego poprzednich wypowiedzi – zwolennikiem energetyki rozproszonej. To tożsama wizja z tą, którą jeszcze niedawno prezentowała Koalicja Obywatelska. Chodzić może więc o wydzielenie z grup energetycznych wszystkich segmentów działalności i pozostawienie w grupach tylko dystrybucji – mówi analityk.

Z kolei, jak mówi Michał Sztabler, analityk Noble Securities, spółki dystrybucyjne w ostatnich latach przynosiły sporo gotówki grupom energetycznym, kiedy inne segmenty działalności wychodziły na zero lub miały ujemne przepływy. Teraz ma to być zaniechane i żeby tego uniknąć, miałoby dojść do wydzielenia spółek dystrybucyjnych z grup energetycznych.

Roszady w zarządach państwowych koncernów

Kolejne rady nadzorcze Polskiej Grupy Energetycznej oraz Tauronu, a więc pozostałych spółek elektroenergetycznych, mogą odbyć się w przyszłym tygodniu. Wówczas za dotychczasową pracę nowe rady mają podziękować prezesowi PGE Wojciechowi Dąbrowskiemu oraz prezesowi Pawłowi Szczeszkowi w Tauronie. Zmiany, na które czeka większość branży, a więc przyszłość Orlenu, będą bardziej określone po wtorku, 6 lutego, kiedy wymieni się rada nadzorcza firmy. Skarb Państwa wkrótce ogłosi kandydatów.

Energetyka Zawodowa
Elektrownie węglowe będą działać dłużej. Rząd przyjął projekt ustawy o rynku mocy
Energetyka Zawodowa
Magazyny energii zmiotły elektrownie gazowe. Resort przemysłu zapowiada interwencje
Energetyka Zawodowa
Lider Polskiego Alarmu Smogowego: Zmiany w Czystym Powietrzu nie usprawniają obsługi wniosków
Energetyka Zawodowa
Tauron jako pierwszy sięga po energetyczne pieniądze z KPO
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Energetyka Zawodowa
Nowa strategia Tauronu. Szybkie odejście od węgla i wypłata dywidendy
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku