Aktualizacja: 22.11.2024 01:38 Publikacja: 03.11.2023 11:29
Foto: materiały prasowe
Przypomnijmy, że Rafako nadal pozostaje bez pomocy finansowej, a pieniędzy na dalsze działanie może zabraknąć. Zamiast pieniędzy jeszcze przed wyborami doszło do zmian w zarządzie firmy. Dotychczasowy prezes Maciej Stańczuk apelował o pomoc m.in. do PFR, ale zamiast tego został odwołany. Nowy pełniący funkcję prezesa Dawid Jaworski oraz nowy członek zarządu Michał Sikorski mieli zostać wskazani do zarządu właśnie przez PFR FIZAN (7,84 proc. akcji Rafako), jednego z udziałowców Rafako. Wówczas zmienić się miało także postrzeganie nowego zarządu m.in. na współpracę z PFR. Tu jednak dodajmy, że tezę o promowaniu przez PFR składu nowego zarządu, Fundusz nazywa rzekomymi. Nie przeszkadza to jednak PFR chwalić obecny zarząd. „W trakcie zaledwie dwóch tygodni zawarł dwie ugody, negocjuje kolejne, rozmawia z wierzycielami, a tym samym nadrabia zaległości, z ostatnich miesięcy” – czytamy w informacji przekazanej kilka dni temu przez PFR naszej redakcji. Inne zdanie na temat tych ugód ma jednak były już prezes Maciej Stańczuk, który uważa, że to przypisywanie zarządowi nie ich zasług.
Firma Rafako podjęła decyzję o uruchomieniu procedury zwolnień grupowych zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Raciborska spółka zatrudnia blisko 700 osób.
Z naszych analiz wynika, że pewność dostaw energii w kolejnych latach może być zachowana, ale potrzebujemy działań, które zmniejszą ryzyka. A tych jest sporo – mówi dr Artur Kopijkowski-Gożuch, dyrektor Narodowego Centrum Analiz Energetycznych.
Rozmowa z Grzegorzem Zielińskim, szefem departamentu Energy Europe w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).
Nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna zapowiada przyspieszenie prac nad modelem finansowania elektrowni jądrowej oraz zabezpieczenie stabilnej mocy do produkcji energii elektrycznej w najbliższych latach.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Po trzech kwartałach tego roku wynik netto Energi spadł o 44 proc. Zdaniem władz firmy to negatywne konsekwencje mrożenia cen energii. Na konferencji wynikowej padły też ważne deklaracje dotyczące giełdowej przyszłości spółki. Energa traktuje swoją dalszą obecność na giełdzie jako wartość.
Inwestycje w infrastrukturę, przemysł, energetykę, w tym w OZE, ale też PPK i być może atom znalazły się na celowniku nowych władz Polskiego Funduszu Rozwoju. Do końca roku powinien się zakończyć przegląd jego portfela inwestycyjnego.
Zwyczajne walne zgromadzenie Polskiego Funduszu Rozwoju zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki za zeszły rok, co oznacza zakończenie kadencji poprzedniego zarządu i rozpoczęcie kadencji nowych władz.
Rada nadzorcza Polskiego Funduszu Rozwoju wybrała nowego prezesa i dwóch wiceprezesów – podała spółka w komunikacie.
NSA: umorzona subwencja z antycovidowej tarczy PFR to przychód, który może pozbawić firmę preferencyjnej 9 proc. stawki CIT. Mały podatnik straci swoje prawo.
Polski Fundusz Rozwoju (PFR) ruszył z pozwami o zwrot subwencji covidowych wobec firm, które rzekomo niewłaściwie ustaliły status małego lub średniego przedsiębiorcy, choć postąpiły zgodnie z jego wytycznymi.
Polski Fundusz Rozwoju weryfikuje, czy prawidłowo rozdzielał firmom pieniądze w czasie pandemii. Tysiąc z nich wzywa do zwrotu subwencji. Na giełdzie są na razie dwie „ofiary”.
Rada nadzorcza Polskiego Funduszu Rozwoju przesunęła termin zgłaszania kandydatur do władz spółki. To już drugie przesunięcie. I drugi konkurs. W pierwszym nie było chętnych.
Głosy rozczarowania, krytykujące wolne tempo czyszczenia władz spółek państwowych z PiS-owskich nominatów, są przesadzone. To trudny proces, wymagający rozwagi i czasu. Widać zmiany na lepsze, choć prawdziwym gwarantem odpolitycznienia firm jest ich prywatyzacja.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas