Autorka i współautorka rozwiązań Rządowej Tarczy Energetycznej i Solidarnościowej, a więc systemu dodatków: węglowego, dla innych źródeł ciepła, zwrotu VAT na paliwa gazowe, wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska 2 czerwca 2023 r. zakończyła pracę w resorcie klimatu i środowiska. Z rządu jednak nie odchodzi. Tego samego dnia została powołana na stanowisko sekretarza stanu i pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Zastąpiła na tym stanowisku Mateusza Bergera.
Anna Łukaszewska-Trzeciakowska będzie nadzorować prace spółek operatorskich jak: Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Gaz-System, PERN, Polskie Elektrownie Jądrowe. Będzie ona odpowiedzialna także za proces przygotowawczy do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Obowiązki dotychczasowej wiceminister przejmie jej kolega z resortu, wiceminister Guibourgé-Czetwertyński, który teraz będzie odpowiedzialny także za elektroenergetykę. Ciepłownictwo zaś będzie nadzorować szefowa resortu, Anna Moskwa.
Czytaj więcej
Kierowcy mają otrzymać 30 gr zniżki za każdy litr kupionego diesla i benzyny, ale tylko do określonego limitu tankowań. Na podobny ruch mogą się zdecydować też inne sieci.
Anna Łukaszewska-Trzeciakowska od 2007 r. pracowała w sektorze energetycznym, w tym jako prezes Elektrowni „Kozienice”, gdzie była odpowiedzialna za przygotowanie inwestycji w zakresie budowy nowego bloku energetycznego o mocy 1000 MW. Od 2017 do 2019 roku odpowiadała za sprawy korporacyjne w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej. Pełniła funkcję eksperta i pełnomocnika w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
W 2021 r. pracowała w spółkach Orlenu. Była prezesem zarządów zarówno spółki Baltic Power, jak i Orlen Neptun, gdzie odpowiadała za rozwój polskich oraz zagranicznych projektów morskiej energetyki wiatrowej.