Orlen szykuje kolejną obniżkę cen paliw na lato

Kierowcy mają otrzymać 30 gr zniżki za każdy litr kupionego diesla i benzyny, ale tylko do określonego limitu tankowań. Na podobny ruch mogą się zdecydować też inne sieci.

Publikacja: 30.05.2023 03:00

Orlen szykuje kolejną obniżkę cen paliw na lato

Foto: Bloomberg

Wkrótce Orlen zamierza wystartować z wielką akcją promocyjną obejmującą zniżki za tankowanie paliw płynnych oferowanych na krajowych stacjach – ustaliła „Rzeczpospolita”. Nowi i dotychczasowi uczestnicy programu lojalnościowego Orlen Vitay prawdopodobnie będą mogli dostać 30 gr rabatu za litr diesla i benzyny – wynika z naszych informacji. Nie będzie można jednak tankować do woli. W sprawie określenia limitu zakupów z rabatami prowadzone są jeszcze analizy. Te – jak ustaliliśmy – są na ostatniej prostej i wkrótce Orlen ma ujawnić szczegóły.

Powrót do przeszłości

Co do zasady akcja promocyjna Orlenu dotycząca wakacyjnych rabatów ma być bardzo podobna, albo wręcz identyczna, do tej przeprowadzonej rok temu. Przypomnijmy: dokładnie 24 czerwca 2022 r. płocki koncern podał, że nowi i dotychczasowi uczestnicy programu lojalnościowego Orlen Vitay będą mogli w wakacje zatankować paliwa na jego stacjach po cenach niższych od oficjalnie obowiązujących. Zniżkę wyznaczono na poziomie 30 gr za każdy litr benzyny i diesla sprzedawanego pod marką Efecta i Verva. W każdym miesiącu promocji można było skorzystać z takiego rabatu podczas trzech tankowań, przy czym żadne nie mogło przekroczyć 50 litrów. Dodatkową zniżkę w wysokości 10 gr otrzymali posiadacze Karty Dużej Rodziny. Żadnej zniżki nie przewidziano za to przy zakupie autogazu.

Czytaj więcej

Ceny gazu najniższe od dwóch lat. Szybko może się to zmienić

Akcja Orlenu zapewne będzie miała duży wpływ na całą branżę i dystrybutorów paliw. Rok temu podobne wakacyjne akcje promocyjne jak Orlen (a niektóre nawet lepsze) zorganizowały m.in. sieci BP, Shell, Circle K. oraz Moya. Część firm, w tym płocki koncern, nawet je przedłużyła.

Orlen zapytany o szczegóły tegorocznej wakacyjnej oferty paliwowej odpisał nam, że „o wszystkich akcjach promocyjnych informuje najpierw za pomocą oficjalnych kanałów komunikacji”. Z kolei pytany o efekty ubiegłorocznej akcji, w tym czy i o ile wzrosła liczba klientów Orlenu oraz ile zatankowali paliw, podał, że tego rodzaju danych nie ujawnia.

Co wpływa na cenę

Z danych e-petrol.pl wynika, że w ubiegłym tygodniu średnia cena benzyny Pb95 wynosiła 6,49 zł, diesla 6,06 zł, a autogazu 2,97 zł. Według analityków w tym tygodniu kierowcy będą musieli płacić za tankowanie więcej niż dotychczas. Szacują, że benzyna będzie kosztować 6,48–6,60 zł, diesel 6,06–6,19 zł, a autogaz 2,95–3,03 zł. To konsekwencja zmian rynkowych i dość niskich marż detalicznych, które trudno dalej ograniczać.

Orlen pytany o swoje przewidywania dotyczące cen na stacjach poinformował, że na bieżąco obserwuje otoczenie rynkowe i czynniki ekonomiczne, analizując ich wpływ na kształtowanie się cen paliw, jednak wyniki tych analiz nie były i nie są udostępniane publicznie. W jego ocenie jednym z kluczowych czynników decydujących o kosztach zakupu paliw na stacjach są ich ceny hurtowe, dla których z kolei punktem odniesienia są ceny paliw gotowych na rynku ARA (porty Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia).

Czytaj więcej

Rosja straciła unijny rynek diesla. Nowych dostawców nie brakuje

„Te z kolei kształtują się pod wpływem podaży i popytu na benzynę i olej napędowy. Ważnym elementem są również notowania ropy naftowej, aczkolwiek od marca 2022 r., czyli po wybuchu wojny w Ukrainie, dynamika notowań paliw gotowych ARA nie jest tak ściśle skorelowana z notowaniami ropy, jak miało to miejsce wcześniej” – twierdzi zespół prasowy Orlenu. Dodaje, że znaczenie mają też kursy walut obcych. Do tego należy dodać podatki nałożone na sprzedaż tych produktów oraz takie czynniki jak koszty pracy i ceny nieruchomości.

Tanio, ale nie najtaniej

„Wreszcie ceny te zależą od działań indywidualnych firm oferujących paliwa. Dzięki działaniom podejmowanym przez PKN Orlen Polacy mogą korzystać z jednych z najniższych cen benzyny i oleju napędowego w UE” – przekonuje spółka. Z danych e-petrol.pl wynika, że dziś benzynę Pb95 najtaniej we Wspólnocie można kupić kolejno w Bułgarii, Rumunii, Chorwacji, Słowenii, i na piątym miejscu nad Wisłą. Z kolei diesel mniej niż u nas kosztuje w pięciu państwach. Są to kolejno: Chorwacja, Bułgaria, Litwa, Rumunia i Czechy.

Orlen podczas publikacji wyników z I kwartał informował, że w efekcie m.in. spadku marży paliwowej wpływ biznesu detalicznego na wynik jego grupy był niewielki. Wyliczył, że sprzedaż na stacjach paliw w Polsce odpowiadała zaledwie za około 1 proc. zysku operacyjnego EBITDA LIFO. W tym kontekście trzeba jednak pamiętać, że płocki koncern cały czas dużo zarabia na samym przerobie ropy. Jego marża rafineryjna w kwietniu (mimo istotnego spadku) wynosiła 11,7 dol. na każdej baryłce przerobionej ropy i była znacznie wyższa niż średnia wieloletnia.

Opinia dla „Rz"
Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl

Dziś ceny paliw na polskich stacjach mają tendencję wzrostową i na razie nie widać przesłanek do jej zmiany. Jeśli Orlen wprowadzi rabaty, tak jak to zrobił rok temu, to zapewne będą dotyczyć tylko pewnej grupy klientów indywidualnych i zostaną ograniczone co do liczby tankowań w miesiącu. Na średnią cenę paliw w Polsce to jednak nie wpłynie, chociaż kierowcom indywidualnym w pewnym stopniu ulży finansowo. Inne sieci, zwłaszcza te duże, nie chcąc stracić udziałów w rynku, prawdopodobnie wykonają podobny ruch jak dominujący gracz. ∑

Podatki decydują o rachunkach

O detalicznych cenach paliw płynnych w Europie, także w Polsce, decydują w dużym stopniu podatki. Dziś nad Wisłą, spośród wszystkich danin zawartych w cenie benzyny Pb95 i oleju napędowego, najwięcej przypada na akcyzę, a tuż za nią jest podatek VAT. W przypadku autogazu kolejność jest odwrotna. Kolejne daniny płacone przez kierowców na rzecz fiskusa to opłaty paliwowa i emisyjna. W efekcie do Skarbu Państwa trafia obecnie ponad 46 proc. z rachunku płaconego za benzynę Pb95, przeszło 45 proc. za diesla i 35 proc. za autogaz. Na marże detaliczne przypadają już niewielkie kwoty. Najmniejszą marżę stacje osiągają obecnie na sprzedaży diesla, a najwyższą – autogazu. W praktyce stacje często dostają istotne rabaty od hurtowników, a jaki jest ich poziom, co do zasady jest tajemnicą. ∑

Wkrótce Orlen zamierza wystartować z wielką akcją promocyjną obejmującą zniżki za tankowanie paliw płynnych oferowanych na krajowych stacjach – ustaliła „Rzeczpospolita”. Nowi i dotychczasowi uczestnicy programu lojalnościowego Orlen Vitay prawdopodobnie będą mogli dostać 30 gr rabatu za litr diesla i benzyny – wynika z naszych informacji. Nie będzie można jednak tankować do woli. W sprawie określenia limitu zakupów z rabatami prowadzone są jeszcze analizy. Te – jak ustaliliśmy – są na ostatniej prostej i wkrótce Orlen ma ujawnić szczegóły.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Paliwa
Orlen kończy współpracę z agencją oskarżoną o wyzysk pracowników
Paliwa
Kto ma dbać o zapasy diesla i benzyn? Firmy chcą zmian
Paliwa
Nowy zarząd Orlenu zdradził, ile Daniel Obajtek zarobił w 2023 roku
Paliwa
Unimot opublikował wyniki i nową strategię
Paliwa
Stacje Orlenu pod jednym szyldem? Niepewne plany rebrandingu