Od wielu miesięcy rząd jak i spółki energetyczne zapewniają, że proces wydzielenia aktywów węglowych, czyli elektrowni węglowych, ze spółek energetycznych i przekazania ich do nowego podmiotu, którym ma być Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, rozpocznie się lada moment. Obecnym terminem jest koniec kwietnia, ale i coraz częściej słyszymy o drugim kwartale tego roku, co może oznaczać, że proces ten wcale nie musi rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu. Dlaczego ten się wydłuża? Chodzi o sposób rozliczenia się spółek ze Skarbem Państwa za otrzymane przez nowy podmiot aktywa węglowe. Spółki jednak informują, że już teraz mają trwać uzgodnienia dokumentacji transakcyjnej nabycia przez Skarb Państwa elektrowni, co mogłyby wskazywać, że proces jednak postępuje.
Czytaj więcej
Największy sprzedawca energii elektrycznej mimo pozbycia się w najbliższych tygodniach elektrowni węglowych nadal będzie posiadał „węglowy ciężar” w swojej grupie. PGE nie zamierza sprzedawać swojej spółki handlowej PGE Paliwa, a w grupie nadal będzie obecna spółka ciepłownicza – PGE Energia Ciepła.
Bankowe rozmowy prawie zakończone
Jeszcze kilka tygodni temu słyszeliśmy, że rząd prowadzi zaawansowane rozmowy z bankami na temat finansowania całego procesu, którym jest wydzielenie aktywów węglowych z PGE, Enei, Tauronu i Energi. Teraz słyszymy, że proces jest niemal dopięty. Chodzi nie tylko o banki krajowe, ale także światowe międzynarodowe korporacje finansowe. Szersze grono banków pozwoli rozłożyć związane z tym procesem ryzyko na wiele podmiotów. Rozmowy miały dotyczyć m.in. gwarancji finansowania zakupu przez nowy podmiot uprawnień do emisji CO2. Bankowe rozmowy nie są jednak jeszcze ostatecznie zakończone, bo ten etap czeka na uzgodnienie formy rozliczenia i kwoty, za jaką elektrownie węglowe, stanowiące 62 proc. polskich mocy potrzebnych do produkcji prądu, przejdą do państwowego NABE.
PGE szczerze o procesie
Dlatego też to wycena i forma transakcji blokuje ten proces. Największa spółka, Polska Grupa Energetyczna w sprawozdaniu finansowym za 2022 r., które zostało opublikowane pod koniec marca informuje jedynie, że wszystkie ewentualne transakcje związane z wydzieleniem aktywów są przeprowadzane w oparciu o rynkową wycenę niezależnego podmiotu oraz po przeprowadzeniu badania due diligence, które jest na ukończeniu. – Poszczególne wyceny uwzględnią zobowiązania finansowe, które spółki wytwórcze, wydzielane w ramach transakcji, posiadają wobec podmiotów dominujących i/lub zobowiązania finansowe wobec instytucji finansujących – podkreśla spółka. Sposób rozliczenia transakcji, z uwagi na zadłużenie spółek wytwarzania wobec całej grupy kapitałowej, ma być – jak podaje PGE – przedmiotem szczegółowych uzgodnień pomiędzy Skarbem Państwa, a obecnymi właścicielami i ich kredytodawcami.
Czytaj więcej
„Zazielenienie polskiego prądu to nie tylko nasz postulat, ale decyzja rynku. Nowy scenariusz naszej strategii energetycznej jest odbiciem tego, co wybiera rynek oraz kierunkowym wyznacznikiem rozwoju” – mówi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.