Reklama
Rozwiń

Czy rekompensaty za zamrożone ceny energii wystarczą dla wszystkich?

Mnożą się wątpliwości wobec ustawy mrożącej ceny energii. Wbrew zapowiedziom rządu spółki obrotu mogą ucierpieć. Choć eksperci są w tej sprawie podzieleni.

Publikacja: 21.10.2022 03:00

Czy rekompensaty za zamrożone ceny energii wystarczą dla wszystkich?

Foto: Adobe Stock

Jak wynika z procedowanej przez parlament ustawy, przedsiębiorstwa obrotu energią elektryczną zostaną objęte rekompensatami. Środki na ich wypłatę pochodzić będą z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, do którego trafiać mają odpisy od nadmiarowych przychodów uzyskanych przez przedsiębiorstwa energetyczne.

Rekompensaty wypłaci spółka Zarządca Rozliczeń. Zdaniem analityka DM Pekao Marcina Górnika rozwiązania legislacyjne powinny zapewnić finansowanie obu ustaw (łączny koszt to 43 mld zł). – Rekompensaty będą pochodziły z Funduszu Wyrównania Różnicy Cen, który będzie zasilany środkami zebranymi od wytwórców energii elektrycznej poprzez nałożenie przez rząd limitu cen na sprzedaż energii elektrycznej – mówi Górnik. – Spółki wytwórcze będą musiały oddać różnicę między ceną sprzedaży energii elektrycznej a limitem do Funduszu. Wysokość tego limitu będzie ustalona w drodze rozporządzenia, ale wydaje się, że będzie on na poziomie, który pozwoli sfinansować obie ustawy – uspokaja.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Energetyka Zawodowa
OZE pokonało węgiel w czerwcu? Wyjaśniamy różnice w danych
Energetyka Zawodowa
Do dużej transakcji między spółkami Skarbu Państwa i Zygmunta Solorza nie dojdzie
Energetyka Zawodowa
PGE nieoczekiwanie nie przejmie projektu elektrowni od ZE PAK
Energetyka Zawodowa
Jakie wnioski z hiszpańskiego blackoutu
Energetyka Zawodowa
Mrożenie cen energii razem z wiatrakami. Rząd znalazł sposób na prezydenta?