Tauron podkreśla, że priorytetem Pawła Szczeszka jest reforma polskiej energetyki, a więc przeprowadzenie procesu wydzielania aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. – To najważniejsza reforma strukturalna polskiej energetyki w ostatnich kilkunastu latach, wręcz niezbędna z punktu widzenia zachowania bezpieczeństwa energetycznego Polski. W pierwszej kolejności skoncentruję się na pracach przygotowujących Grupę do wydzielenia aktywów węglowych do NABE – mówi Paweł Szczeszek.
Jednym z pierwszych problemów, z którymi będzie musiał zmierzyć się nowy prezes jest sprzeciw związków zawodowych, którzy mają krytyczne zdanie dotyczące powstanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. – Zdaję sobie sprawę, że reforma polskiej energetyki może budzić niepokój po stronie pracowników i ich rodzin. Chcę jasno powiedzieć, że będę walczył, by każdy objęty tym procesem otrzymał godne warunki pracy i płacy w NABE. Stronę Społeczną zapewniam, że rozpoczynam pracę w Grupie Tauron z entuzjazmem, a najważniejsze ustalenia będą czynione w porozumieniu z reprezentantami pracowników – wyjaśnia Paweł Szczeszek.
Zdaniem nowego menedżera przyszłość polskiej energetyki definiowana jest poprzez inwestycje w sieci. – Zakładam, że w najbliższych latach polska branża energetyczna będzie musiała zwiększyć wydatki na rozwój odnawialnych źródeł energii i budowę magazynów energii. Priorytetem powinien również pozostać rozwój sieci elektroenergetycznych, które wymagają nowych nakładów, by być bazą dla energetyki jutra – mówi Paweł Szczeszek. Zdaniem menedżera kluczowe dla powodzenia transformacji grup energetycznych i realizacji dużych inwestycji w OZE będą wydzielenie aktywów węglowych oraz działania skierowane na zmniejszenie zadłużenia grup energetycznych.
Kto zajmie miejsce prezesa Szczeszka w Enei? Wszystko wskazuje na to, że na dniach nowym prezesem poznańskiej spółki zostanie Paweł Majewski, który do 8 kwietnia sprawował funkcje prezesa PGNiG.