PGE sprzeda udziały w jądrowej spółce

Bloomberg

Skarb Państwa planuje odkupić od firm energetycznych 100 proc. udziałów w spółce PGE EJ 1, która przygotowuje do realizacji inwestycję dotyczącą budowy pierwszej elektrowni jądrowej.

List intencyjny w tej sprawie podpisali – pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski orz przedstawiciele wszystkich firm posiadających udziały w PGE EJ1, a więc Polskiej Grupy Energetycznej (ma 70 proc. udziałów), a także Enei, KGHM i Tauronu (każda z nich ma po 10 proc. udziałów). Po tej informacji kurs PGE rósł na giełdzie nawet o 10 proc., do 7,09 zł.
– Branża energetyczna jest obecnie na etapie głębokiej transformacji i tak duża inwestycja w projekt jądrowy przekracza możliwości finansowe spółek energetycznych. Dlatego dziś podpisujemy ze Skarbem Państwa list intencyjny otwierający negocjacje nad możliwością przejęcia przez administrację rządową całości inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce – skomentował Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

List intencyjny nie pociąga za sobą zobowiązania stron do dokonania transakcji, a decyzja o jej przeprowadzeniu uzależniona będzie od wyników zaplanowanych negocjacji oraz spełnienia innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych. Intencją jest, aby Skarb Państwa nabył udziały w PGE EJ 1 do dnia 31 grudnia 2020 r.

Jak podaje PGE, aktualnie działalność spółki PGE EJ1 koncentruje się na opracowaniu raportu o odziaływaniu inwestycji na środowisko oraz raportu lokalizacyjnego. Jednocześnie kontynuuje badania lokalizacyjne i środowiskowe w dwóch rozważanych wariantach lokalizacyjnych: „Lubiatowo-Kopalino” (gmina Choczewo) oraz „Żarnowiec” (gmina Krokowa i Gniewino). Zakończenie prac nad raportami zaplanowano na drugą połowę 2021 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wydobywczy biznes Tauronu wydostał się spod ziemi

W III kwartale tego roku katowicka spółka zanotowała poprawę wyników w obszarze wydobycia uzyskując ...

Pod prąd, czyli jazda z (odzyskanym) prądem

W powszechnej opinii transport jest jednym z największych trucicieli środowiska. To w wielu wypadkach ...

ORLEN Lietuva z nowym dyrektorem generalnym

Prezes Ireneusz Fąfara z końcem ubiegłego roku przekazał zarządzanie ORLEN Lietuva Michałowi Rudnickiemu. Ireneusz ...

Biały Dom zablokował transport ropy z Wenezueli na Kubę

USA wprowadziły sankcje wobec 34 tankowców i dwóch firm, które dostarczają ropę z Wenezueli ...

USA uderzają w rosyjskie gazociągi w Europie

Rosyjskie gazociągi Turecki Potok i Nord Stream-2 zostaną w 2020 r objęte amerykańskimi sankcjami. ...

Transport zamierza tankować wodór

Ogniwa paliwowe już wykorzystywane są w lokomotywach, nad ich zastosowaniem w samochodach ciężarowych pracują ...