PGE spodziewa się spadku zużycia energii

Adobe Stock

Polska Grupa Energetyczna spodziewa się spadku zużycia energii elektrycznej  z powodu pandemii koronawirusa. Nie wyklucza opóźnień w realizacji niektórych inwestycji.

 

Jak podkreśla zarząd PGE, kraje europejskie objęte pandemią informują o spadku zapotrzebowania na energię elektryczną rzędu 10 – 20 proc. W Polsce spadek zużycia widoczny był już marcu. – Obecna sytuacja negatywnie odbija się na całej gospodarce, w tym też na elektroenergetyce. Kluczowy będzie czas trwania ograniczeń, wprowadzonych w ramach walki z pandemią. Im krócej będą one trwały, tym lepiej. Mam też nadzieję, że polska gospodarka po tym trudnym okresie będzie rozwijać się na tyle szybko, by szybko wzrosło też zużycie energii elektrycznej – podkreśla Paweł Strączyński, wiceprezes PGE ds. finansowych.

Odkrywka w Turowie/Bloomberg

Spółka nie wyklucza, że w obecnej sytuacji może dojść do opóźnień w realizacji niektórych inwestycji. – Jest takie zagrożenie. Największe ryzyko dotyczy budowy bloku węglowego w Turowie, który jest na końcowym etapie realizacji. Istnieje tu ryzyko utrudnień w pracach rozruchowych i w dostępie do specjalistów, bo wielu z nich ma przyjechać z zagranicy – zaznacza Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE. Zapowiedział jednocześnie, że gdyby wystąpiły problemy z przyjazdem specjalistów, grupa zwróci się do władz państwowych o umożliwienie ich wjazdu do Polski.

Wind turbines/Bloomberg

Stan epidemii nie ma natomiast wpływu na projekt budowy dwóch bloków gazowych w Elektrowni Dolna Odra. – To jest obecnie nasza największa inwestycja. Nie widzimy tu ryzyka, bo projekt ten znajduje się na wczesnym etapie prac. Obecne perturbacje nie dotkną też mam nadzieję projektu Baltic Pipe – przekonuje Dąbrowski. Grupa spodziewa się natomiast opóźnień w wydawaniu decyzji administracyjnych dla lądowych farm wiatrowych. Na bieżąco natomiast prowadzi rozmowy z partnerem dotyczące współpracy przy realizacji inwestycji w budowę farm wiatrowych na morzu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Stacje paliwowe PKN Orlen w akcji przeciw „szarej strefie” podatkowej

Cała sieć stacji paliw PKN Orlen na terenie kraju została wyposażona w przezroczyste skrzynki ...

Szwajcaria testuje produkcję wodoru z użyciem energii wodnej

Szwajcarzy oceniają koszty produkcji zielonego wodoru z energii wiatrowej i słonecznej na 3–4 razy ...

Zielone plany Chin

Do 2020 r Chińczycy chcą zainwestować w odnawialną energetykę blisko 361 mln dolarów. Projekt ...

Decyzja środowiskowa dla części Baltic Pipe

Gaz-System ma kolejny dokument niezbędny do rozpoczęcia budowy lądowego odcina połączenia z Niechorza do ...

PGE: Kolejne decyzje inwestycyjne już niebawem

PGE: Kolejne decyzje inwestycyjne już niebawem Do połowy roku Polska Grupa Energetyczna zdecyduje o ...

Polski rynek kusi obcych graczy

Firmy z Estonii, Skandynawii i Hiszpanii są zainteresowane kupowaniem spółek obrotu prądem i gazem. ...