GE i Alstom wybrane na wykonawcę Ostrołęki C

Bloomberg

Energa i Enea rozstrzygnęły przetarg na wykonawcę bloku węglowego na 1 tys. MW w Elektrowni Ostrołęka. Obie grupy przychyliły się do wcześniejszej rekomendacji, by wybrać konsorcjum GE i Alstom.

Złożyło ono drugą co do wielkości ofertę, wartą niewiele ponad 6 mld zł.

Najniżej ofertowali Chińczycy z China Power Engineering, którzy prace wycenili na ok. 4,85 mld zł. Z kolei Polimex-Mostostal i Rafako chciały budować blok aż za 9,6 mld zł, czyli dwukrotnie więcej niż budżet zamawiającego.

Spółki zastrzegły, że rozstrzygnięcie przetargu nie jest równoznaczne ze zgodą na zawarcie kontraktu z generalnym wykonawcą. Do niej potrzebna jest m.in. zgoda rad nadzorczych energetycznych grup. Z kolei na rozpoczęcia prac potrzeba także zgód walnych zgromadzeń akcjonariuszy.

Kilka dni temu minister energii Krzysztof Tchórzewski wyrażał nadzieję, że budowa rozpocznie się przed końcem wakacji. P.o. prezes Energi Alicja Barbara Klimiuk deklarowała, że w planach jest zgłoszenie Ostrołęki C do rynku mocy i wystartowanie w aukcji na moc na rok 2023 r.

– W ramach realizacji projektu zastosujemy nasze wiodące technologie, zaprojektowane i wyprodukowane lokalnie, oraz skorzystamy z naszego silnego partnerstwa z polskimi dostawcami w ramach łańcucha dostaw – powiedział cytowany w komunikacie GE Andreas Lusch, prezes GE Steam Power Systems.

Jak podkreślano spółka wyprodukuje w fabrykach w Elblągu i Wrocławiu kluczowe komponenty technologiczne elektrowni, a podczas realizacji projektu korzystać będzie ze wsparcia lokalnego łańcucha dostaw, na który składa się ponad 5 tys. polskich dostawców.

Sławomir Żygowski, prezes GE Power dodał, że obecnie co drugi megawat energii elektrycznej wykorzystywanej jest generowany przez urządzenia wyprodukowane w Polsce przez GE Power.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Iberyjski konkurent Gazpromu

Półwysep Iberyjski to jedno z nielicznych miejsc w Europie, gdzie nikt nie kupuje rosyjskiego ...

Historyczny moment: ujemne ceny ropy. Teraz surowiec powoli drożeje

Za baryłkę ropy gatunku WTI płacono we wtorek rano w kontrakcie na maj 1,17 ...

Nie będzie zmian w strategii Tauronu

Nowy szef spółki wśród zadań na najbliższy czas wymienia utrzymanie jej stabilności finansowej i ...

Wyniki kwartalne Tauronu lepsze, ale dzięki rozwiązaniu rezerw

Tauron zanotował wyższe wyniki w I kwartale 2017 r. wobec analogicznego okresu ub.r. Przychody ...

Black Red White chce poprawić rentowność

Jeden z potentatów rynku meblowego – firma Black Red White pracuje nad poprawą efektywności ...

CEZ kupuje firmę Metrolog

CEZ przejął 100 proc. udziałów w spółce Metrolog. Firma jest jednym z wiodących producentów ...