GE i Alstom wybrane na wykonawcę Ostrołęki C

Bloomberg

Energa i Enea rozstrzygnęły przetarg na wykonawcę bloku węglowego na 1 tys. MW w Elektrowni Ostrołęka. Obie grupy przychyliły się do wcześniejszej rekomendacji, by wybrać konsorcjum GE i Alstom.

Złożyło ono drugą co do wielkości ofertę, wartą niewiele ponad 6 mld zł.

Najniżej ofertowali Chińczycy z China Power Engineering, którzy prace wycenili na ok. 4,85 mld zł. Z kolei Polimex-Mostostal i Rafako chciały budować blok aż za 9,6 mld zł, czyli dwukrotnie więcej niż budżet zamawiającego.

Spółki zastrzegły, że rozstrzygnięcie przetargu nie jest równoznaczne ze zgodą na zawarcie kontraktu z generalnym wykonawcą. Do niej potrzebna jest m.in. zgoda rad nadzorczych energetycznych grup. Z kolei na rozpoczęcia prac potrzeba także zgód walnych zgromadzeń akcjonariuszy.

Kilka dni temu minister energii Krzysztof Tchórzewski wyrażał nadzieję, że budowa rozpocznie się przed końcem wakacji. P.o. prezes Energi Alicja Barbara Klimiuk deklarowała, że w planach jest zgłoszenie Ostrołęki C do rynku mocy i wystartowanie w aukcji na moc na rok 2023 r.

– W ramach realizacji projektu zastosujemy nasze wiodące technologie, zaprojektowane i wyprodukowane lokalnie, oraz skorzystamy z naszego silnego partnerstwa z polskimi dostawcami w ramach łańcucha dostaw – powiedział cytowany w komunikacie GE Andreas Lusch, prezes GE Steam Power Systems.

Jak podkreślano spółka wyprodukuje w fabrykach w Elblągu i Wrocławiu kluczowe komponenty technologiczne elektrowni, a podczas realizacji projektu korzystać będzie ze wsparcia lokalnego łańcucha dostaw, na który składa się ponad 5 tys. polskich dostawców.

Sławomir Żygowski, prezes GE Power dodał, że obecnie co drugi megawat energii elektrycznej wykorzystywanej jest generowany przez urządzenia wyprodukowane w Polsce przez GE Power.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Likwidacja 6 tys. etatów w EDF

Państwowa firma Eléctricité de France zlikwiduje 6 tys. etatów w Europie, w tym do ...

Koniec z darmowym prądem do aut. Ile wyniosą opłaty?

Mimo że rynek elektromobilności dopiero się w Polsce rozwija, to już pierwsza firma zdecydowało ...

Zawistowski p.o. prezesa TGE, Ostrowski wiceprezesem

Potwierdziły się nasze informacje z ubiegłego tygodnia. Zarząd Towarowej Giełdy Energii należącej do warszawskiej ...

Gaz z węgla ma pod górkę

Bez wsparcia rządu może się nie udać flagowa inwestycja Azotów i Tauronu w instalację ...

#RZECZoBIZNESIE: Artur Zawartko: Gazoport musi być cenowo konkurencyjny

Pierwsza komercyjna dostawa gazu skroplonego dotrze do Świnoujścia w najbliższy piątek. Jak to wpłynie ...

Wzrośnie liczba stacji z paliwami alternatywnymi

Więcej inwestycji w ładowarki do pojazdów elektrycznych oraz punkty tankowania gazu i wodoru. Spółki ...