Elektrownia Kozienice przejdzie na gaz

W perspektywie kilku najbliższych lat elektrownia Kozienice chce zastąpić bloki węglowe gazem. We wtorek należąca do koncernu Enea firma podpisała porozumienie w sprawie przyłączenia do sieci gazowej.

Porozumienie z Gaz-Systemem to wstęp do podpisania umowy przyłączeniowej, co ma nastąpić w 2023 roku. Znalazły się w nim zapisy o wykonaniu koniecznej dokumentacji technicznej, wraz z pozwoleniami administracyjnymi.

Czytaj także: Europa porzuca węgiel na korzyść gazu. Polska się ociąga

Gaz dla Kozienic miałby być dostarczany gazociągiem Gustorzyn-Wronów (inwestycja jest na etapie zdobywania stosownych decyzji administracyjnych). Pochodziłby z terminala LNG oraz gazociągu Baltic Pipe.

Oznacza to, że Kozienice korzystałyby przede wszystkim z gazu norweskiego. Ilość surowca nie została określona, choć nie ma wątpliwości, że w grę wchodzą setki mln m sześc. – Porozumienie pozwala nam zaplanować budowę i rozwój w naszej największej elektrowni, pozwala na budowanie nowych źródeł z wykorzystaniem obecnych zasobów ludzkich i istniejącego zaplecza – podsumowuje wiceprezes Enea Wytwarzanie, Tomasz Siwak.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wkrótce słońce stanie w szranki z wiatrem

U progu kolejnej dekady elektrownie słoneczne będą drugą co do wielkości technologią odnawialną w ...

Dania między młotem a kowadłem

Amerykanie naciskają na Duńczyków, by nie dali zgody na przejście gazociągu Gazpromu przez duńskie ...

Kassenberg: zamrożone ceny energii w końcu pękną

Tak dalej prowadzić gospodarki, w zakresie energetyki i spraw klimatu, nie można – mówi ...

Paliwa w Niemczech podrożeją przez nową opłatę ekologiczną

Rząd niemiecki zapowiedział wprowadzenie dodatkowych opłat dla producentów paliw. Nie ma wątpliwości, że natychmiast ...

Orlen wypłacił dywidendę na Litwie

Należący do PKN Orlen litewski koncern paliwowy, po raz pierwszy w historii wyplacił dywidendę. ...

Nowe zasady wsparcia z NFOŚiGW poznamy w kwietniu

W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trwa weryfikacja wszystkich priorytetowych programów. Przegląd ...