Rafako ogłasza upadłość. To efekt wezwania do zapłaty 1,3 mld zł dla Taurona

Rafako zamierza złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w związku z otrzymanym od Tauronu Wytwarzanie wezwaniem do zapłaty 1,31 mld zł kar umownych i odszkodowania - podało Rafako w komunikacie.

Publikacja: 12.01.2023 11:43

Rafako ogłasza upadłość. To efekt wezwania do zapłaty 1,3 mld zł dla Taurona

Foto: Adobe Stock

Zarząd Rafako poinformował, że 12 stycznia 2023 r. podjął decyzję o zamiarze złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości i rozpoczęto prace nad rzeczonym wnioskiem. Zarząd wyjaśnia, że przedmiotowa decyzja, jest podyktowana ostatnimi zdarzeniami, które wydarzyły się wokół spółki. „W aktualnej ocenie, zasadnym jest uznanie, iż 11 stycznia 2023 r., a więc w dniu doręczenia Tauron Wytwarzanie wezwania do zapłaty kar umownych i odszkodowań na kwotę łączną 1,3 mld zł (…) zaistniał stan niewypłacalności” – podaje spółka.

Czytaj więcej

Tauron chce od Rafako gigantycznej kary. Ponad miliard zł za błędy przy Jaworznie

Niezależnie bowiem od tego, że - jak poinformowano w raporcie bieżącym - Rafako kwestionuje w całości istnienie wierzytelności Tauron Wytwarzanie. „Wezwania istotnie i negatywnie wpływa, a co najmniej może wpłynąć, na sytuację faktyczną i otoczenie spółki” - czytamy.

Kluczowymi dla kontynuacji działalności jak również dla restrukturyzacji, są: zakończenie z powodzeniem tzw. procesu inwestorskiego, a więc znalezienie dla spółki inwestora, zawarcie ugód lub porozumień z kluczowymi kontrahentami, realizacja zawartego w ramach postępowania restrukturyzacyjnego i wreszcie zapewnienie źródeł finansowania umożliwiających pozyskanie przez spółkę nowych kontraktów.

Spółka podkreśla, że skorzystanie przez Tauron Wytwarzanie z ustanowionych przez wykonawcę z kontraktu gwarancji należytego wykonania kontraktu. „Według predykcji i prognoz zarządu, uniemożliwi, a co najmniej istotnie ograniczy, możliwość ustanawiania przez firmę zabezpieczeń kontraktowych na potrzeby pozyskania przez spółkę nowych kontraktów” – podkreśla Rafako.

Firma tłumaczy, że tego też względu, z ostrożności i celem wypełnienia obowiązków nałożonych prawem, spółka podjęła decyzję o zamiarze złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. „W tym samym dniu rozpoczęto prace nad rzeczonym wnioskiem, w trakcie których to prac kontynuowane będą oceny odnośnie do kwestii zaistnienia stanu niewypłacalności, a także analizowane przyszłe zdarzenia dotyczące Emitenta i jego otoczenia” – tłumaczy firma.

Elektroenergetyka
Kolejny trup w orlenowskiej szafie. Tak się kończy kupowanie biomasy na pustyni
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Elektroenergetyka
Straty Ukrainy po największym rosyjskim ataku na obiekty energetyczne
Elektroenergetyka
Enea po Orlenie. Kolejny kontrakt-widmo, tym razem na biomasę
Elektroenergetyka
Rosjanie zniszczyli największą elektrownię w obwodzie kijowskim. Jest reakcja UE
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Elektroenergetyka
Energetyka pozbędzie się węgla, ale stopniowo. Jest stanowisko MAP