Wsparcie w formie kredytu ma wesprzeć transformację energetyczną Republiki Czeskiej, umożliwiając ČEZ podłączenie około 2,2 GW nowych odnawialnych źródeł energii. „Finansowane inwestycje pomogą zapewnić bardziej niezawodne dostawy energii elektrycznej dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w całej Republice Czeskiej.” – czytamy w komunikacie EBI.

Kredyt ten jest - jak dotychczas - największą udzieloną Czechom pożyczką przez EBI. Pożyczka sfinansuje rozbudowę krajowej sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej, w tym instalację automatyki i zdalnie sterowanych systemów zaopatrzenia w energię. ČEZ dokona również modernizacji w celu zwiększenia niezawodności dostaw energii elektrycznej w dziewięciu regionach Republiki Czeskiej.

Dyrektor finansowy ČEZ, Martin Novák, wskazał, że kredyt pomoże przyspieszyć modernizację sieci dystrybucyjnej i zintegrować nowe odnawialne źródła energii, których Republika Czeska potrzebuje, aby osiągnąć cele klimatyczne i wzmocnić swoje bezpieczeństwo energetyczne. „Liczba OZE, które zbudowaliśmy dla naszych klientów, potroiła się rok do roku w 2022 roku, a liczba wniosków o nowe przyłącza OZE, które powstaną w najbliższej przyszłości, osiągnęła dotychczas 80 tys. ČEZ jest zaangażowany w znaczną modernizację sieci dystrybucyjnej, a nasze partnerstwo z EBI jest jednym z kamieni węgielnych tych wysiłków”. - podkreśla Novák.

Do tej pory EBI przekazał spółce ČEZ około 2,6 mld euro na projekty, które przyczyniają do transformacji czeskiej energetyki. Dzięki tej pożyczce łączne inwestycje EBI w czeski sektor energetyczny osiągnęły 3,45 mld euro.