Po polskiej stronie prace prowadzą Polskie Sieci Elektroenergetyczne.” Prace inwestycyjne po stronie polskiej realizujemy zgodnie z przyjętym harmonogramem i zakładamy ich finalizację w grudniu tego roku. Gotowość do załączenia naszej części linii uzyskamy w pierwszym kwartale przyszłego roku. Ze względu na bardzo napiętą sytuację bilansową w Ukrainie w najbliższym czasie nie należy jednak zakładać importu energii elektrycznej z tego kierunku. Na forum europejskich operatorów systemów elektroenergetycznych trwają obecnie intensywne prace nad umożliwieniem eksportu energii elektrycznej do Ukrainy i Mołdawii” – mówi wiceprezes operatora Tomasz Sikorski.

Czytaj więcej

Rakietowe ataki na Ukrainę oddalają rozbudowę mostu energetycznego z Polską

Jeszcze w sierpniu ukraiński operator sieci energetycznych Ukrenergo oraz polski operator systemu przesyłowego Polskie Sieci Elektroenergetyczne rozpoczęli modernizację linii przesyłowej między Ukrainą a Polską. Oddanie do użytku zmodernizowanego interkonektora miało zakończyć się na początku przyszłego roku. Miało to zwiększyć fizyczne możliwości eksportu ukraińskiej energii elektrycznej do Polski o prawie 1000 MW. Chodzi o uruchomienie połączenia obu systemów przez linię Rzeszów-Chmielnicka. Linia 750 kV Rzeszów Widełki - Chmielnicka elektrownia jądrowa. W efekcie jesiennych ataków rosyjskich na ukraińską infrastrukturę energetyczną uruchomienie połączenia i wznowienie przesyłu między oboma krajami stało z przedmiotem dyskusji, ale i wzmożonej ochrony informacji. W pierwszej kolejności połączenie może pomóc w niwelowaniu deficytów energetycznych na Ukrainie.

Ukraińska energetyka była także coraz bliżej Europy, albowiem 7 czerwca ENTSO-E, organizacja europejskich operatorów przesyłowych wyraziła zgodę na przedstawione przez Ukrenergo wstępne warunki, jakie konieczne są do spełnienia, aby stopniowo otwierać możliwości handlu energią elektryczną z Ukrainą.

Czytaj więcej

Ukrenergo: Wyłączenia prądu w Kijowie będą częstsze