Te przepisy, które już obowiązują w niektórych obszarach, zostaną wprowadzone w całej Francji, powiedziała dziennikowi „Journal du Dimanche” minister ds. transformacji ekologicznej Agnes Pannier-Runacher.

Koszty energii w całej Europie wzrosły od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Aby ograniczyć zużycie energii francuskie władze postanowiły zastosować restrykcyjne przepisy. Sklepy zostaną ukarane grzywną w wysokości do 750 euro (ok. 3,5 zł) za złamanie nowych przepisów w kwestii klimatyzacji. Pozostawianie otwartych drzwi, gdy klimatyzacja jest włączona, jest „absurdalne”, powiedziała Pannier-Runacher stacji radiowej RMC.

Minister Agnes Pannier-Runacher zapowiedziała, że w najbliższych dniach wyda dwa dekrety dotyczące odpadów energetycznych. „Pierwszy rozszerzy zakaz reklamy świetlnej, niezależnie od wielkości miasta, między 01:00 a 06:00” – powiedziała. „Drugi zabroni sklepom otwierania drzwi, gdy działa klimatyzacja i ogrzewanie” - dodała. Zakaz umieszczania neonów obowiązuje już w miastach, które liczą poniżej 800 tys. mieszkańców. Lotniska i stacje są zwolnione z tego zakazu.

Shell ostrzega, że w UE nie może wykluczyć racjonowania energii, ponieważ wspólnota boryka się z zakłóceniami w dostawach gazu z Rosji. Tymczasem Francja doświadcza ekstremalnych upałów, zwiększając zapotrzebowanie na energię elektryczną zasilającą klimatyzację.

Czytaj więcej

Bruksela zawiesi handel emisjami CO2? Jest propozycja