Enea, Energa i Tauron – trzech z czterech sprzedawców energii elektrycznej ze stajni Skarbu Państwa – złożyły wnioski o wzrost taryf sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych jeszcze w tym roku. Skala podwyżek ma wynieść maksymalnie kilkanaście procent. Tauron i Energa miały złożyć wnioski o podwyżki kilkuprocentowe.
– Prezes Urzędu Regulacji Energetyki prowadzi postępowania taryfowe, badając, czy wnioskowane przez przedsiębiorców taryfy spełniają wymagania określone prawem i przedstawiają tylko uzasadnione koszty przedsiębiorców. Regulator stoi na straży procesu taryfowego, dbając, by ostateczne ceny płacone przez odbiorców odzwierciedlały tylko uzasadnione koszty działalności firm energetycznych i odpowiadały aktualnym warunkom rynkowym – mówi rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska. Urząd nie podaje, kiedy postępowania się zakończą.
Czytaj więcej
Rekordowe podwyżki opłat handlowych to przedsmak nowych taryf za energię elektryczną na przyszły...
Zmiana taryf w połowie roku zdarza się rzadko, ale i rzadko są tak duże zmiany cen paliw, jak w 2022 r. Przekłada się to na wzrost cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii. Zmiana taryf wynika z konieczności zakupu dodatkowych ilości prądu na TGE, głównie przez Tauron i Energę.
Z rozmów z menedżerami firm wynika, że – po pierwsze – jednym z powodów rosnącego popytu na prąd z węgla jest odwrót od droższego gazu lokalnych producentów, którzy mają do dyspozycji jednostki węglowe i gazowe, a także samych odbiorców indywidualnych. A po drugie, rośnie liczba zawieranych umów na dostawy energii.