Główne wyzwania dzisiejszego świata to rosnąca populacja ludzi, kurczące się zasoby, zmiany klimatu. Te wyzwania stoją również przed rolnictwem, którego produktywność w ciągu najbliższych 25 lat powinna się zwiększyć o 60 proc., ale nie kosztem różnorodności biologicznej.
Wyzwania
Rolnicy mierzą się obecnie z trudnym zadaniem – mają zapewnić wystarczającą ilość wysokiej jakości żywności po przystępnych cenach, z minimalnym wykorzystaniem niezbędnych zasobów. Z pomocą przychodzi im zrównoważone rolnictwo realizowane poprzez integrowaną ochronę roślin, czyli połączenie najlepszych cech systemów rolnictwa konwencjonalnego i ekologicznego. W integrowanej ochronie roślin wykorzystuje się wszystkie dostępne metody ochrony roślin, w pierwszej kolejności agrotechniczne, mechaniczne, fizyczne i biologiczne, a dopiero gdy te zawiodą, rolnicy sięgają po chemiczne środki ochrony roślin.
Zrównoważone rolnictwo to także odpowiedzialność za opakowania po środkach ochrony roślin.
W trosce o środowisko od wielu lat branża środków ochrony roślin dba o przechowywanie, stosowanie i odpowiednie gospodarowanie opakowaniami po środkach ochrony roślin oraz edukuje w tej kwestii.
W Polsce w 2004 r. powstał System Zbiórki PSOR zajmujący się zbieraniem i zagospodarowaniem odpadów po środkach ochrony roślin. W jego ramach prowadzona jest całoroczna zbiórka opakowań. System obejmuje edukację w zakresie przygotowania i odpowiedniego przechowywania opakowań po zużytych środkach ochrony roślin. Opakowania powinny być czyste, dokładnie opróżnione i co najmniej trzykrotnie wypłukane. Prawidłowo przygotowane opakowania należy oddać do sklepu lub hurtowni, w których rolnik zaopatrzył się w produkty.