Efektywne wykorzystywanie ciepła odpadowego to główne zadanie dwóch największych projektów prowadzonych w ramach Veolii, międzynarodowej grupy działającej w sektorach wodno-ściekowym, energetycznym, a także gospodarki odpadami. Dzięki tej inicjatywie w sposób ekologiczny ogrzewane są domy położone w pobliżu Odlewni Volkswagen Poznań oraz całe Miasteczko Śląskie.
Wykorzystywanie powstającego przy okazji procesu produkcyjnego ciepła to ważny element tworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Jej tworzenie to w opinii Veolii jedyny możliwy kierunek zrównoważonego rozwoju świata. Dlatego firma tworzy i wdraża rozwiązania, których celem jest poprawa dostępu do zasobów, przy jednoczesnym zapewnieniu ich ochrony i odnowy.
Odlewnia w Poznaniu
Przykładem rozsądnego wykorzystywania posiadanych zasobów może być współpraca odlewni Volkswagen Poznań, największej odlewni głowic cylindrowych w Europie, z Veolia Energia Poznań. W jej ramach została uruchomiona instalacja do odzysku ciepła pochodzącego z procesów technologicznych, które zamiast do atmosfery trafiają do 30 położonych nieopodal budynków. To jeden z pierwszych w Europie Środkowo-Wschodniej przypadków odzysku ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewania miejskiego.
Innowacyjna koncepcja tego projektu pozwala przeprowadzić przez węzeł Veolii ciepło emitowane przez sprężarki w zakładzie bezpośrednio do sieci miejskiej.Cały proces udało się przeprowadzić poprzez wymianę sprężarek na jednostki z modułami do odzysku ciepła, budowę instalacji do odzysku ciepła i połączenia jej z systemem ciepłowniczym.
W efekcie tych działań udaje się zagospodarować 12 000 GJ/rok ciepła odpadowego. Do atmosfery trafia mniej o 1100 Mg/rok CO2. Dodatkowo zmniejszono zużycie wody wykorzystywanej do chłodzenia o 17 milionów litrów rocznie.