Reklama
Rozwiń

KPO na pomoc Czystemu Powietrzu. Resorty klimatu i funduszy rozmawiają

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma ponad 300 milionów złotych niewypłaconych dotacji z programu Czyste Powietrze – przyznaje resort klimatu i środowiska. Problem miał kiełkować od lipca, kiedy Polski Fundusz Rozwoju miał zakończyć wypłaty promes w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Tego do stycznia jednak nie było.

Publikacja: 11.01.2024 20:27

KPO na pomoc Czystemu Powietrzu. Resorty klimatu i funduszy rozmawiają

Foto: Adobe Stock

O problemach w wypłacaniu na bieżąco dotacji do pogłębionej termomodernizacji i wymianie źródeł ciepła informowała „Rzeczpospolita”.

W pierwszym tygodniu stycznia 2024 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska informacje o zaległościach wypłat dotacji z programu Czyste Powietrze. „W drugiej połowie poprzedniego roku przyjmowano do realizacji wnioski, nie mając na nie pokrycia finansowego w postaci Krajowego Planu Odbudowy” - informuje resort. Promesy z Polskiego Funduszu Rozwoju wynosiły 2 mld zł (które będzie trzeba oddać), ale PFR finansował ten program do lipca. Skończyły się bowiem pieniądze i czekany na KPO, którego jednak nie było. Z kolei połowie grudnia 2023 r. zatrzymane zostały wypłaty, z powodu wyczerpania pieniędzy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i funduszach wojewódzkich. „To już kilkanaście tysięcy rodzin czekających na pieniądze, które obiecało im Państwo Polskie. Poprzednia władza nie zabezpieczyła finansowania na ten ważny program, stąd wstrzymanie wypłat środków przez NFOŚiGW” – mówiła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Co2
Coraz mniej chętnych na program Czyste Powietrze
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Co2
Polski rząd chce zablokować podatek od ogrzewania
Co2
Nowy cel redukcji emisji CO2 może być dla Polski nie do zrealizowania
Co2
Większość krajów UE chce zmian w tzw. podatku od ogrzewania
Co2
Największe spółki za wyłączeniem części elektrowni z opłat za emisję CO2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama