EC Będzin S.A., jako spółka dominująca wobec spółki EC Nowy Będzin Sp. z o.o., przekazała, że projekt „Budowa bloku energetycznego w wysokosprawnej kogeneracji opalanego paliwami alternatywnymi” nie będzie dalej ubiegać się o wsparcie finansowe w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Modyfikacja założeń finansowych
Spółka nie podała jednak szczegółów tej decyzji. Wskazała tylko, że w odpowiedzi na dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe oraz w związku z analizą przeprowadzoną przez doradcę zewnętrznego Qenergy, podjęto decyzję o modyfikacji kluczowych założeń finansowych projektu.
Czytaj więcej
W strukturze resortu klimatu mocną pozycję będzie mieć „wiceministerstwo energii”, które zajmie się całą legislacją poświęconą energetyce. Wiemy, jakie mogą być pierwsze decyzje.
„Zmiany te są reakcją na otrzymaną 11 grudnia 2023 r. opinię dotyczącą oceny finansowej zasadności budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów w planowanym dotychczas kształcie” – podaje firma.
Przegląd parametrów
W wyniku tej analizy, kierownictwo spółki dokonało przeglądu istotnych parametrów projektu, takich jak cena energii elektrycznej, system opłat ETS oraz struktura finansowania. „Celem jest zapewnienie, że przedsięwzięcie pozostanie opłacalne i zgodne z oczekiwaniami rynku, a także będzie w stanie sprostać wyzwaniom związanym z zapewnieniem stabilnych przychodów oraz gwarantowanego dostępu do strumienia paliwa – odpadów” – podkreśla firma.