Są nowe taryfy dystrybucyjne. Gospodarstwa domowe nie zapłacą jednak więcej

Druga co do wielkości składowa rachunku za prąd, a więc opłata dystrybucyjna, wzrośnie średnio o kilka procent. Ale jak wynika z informacji Urzędu Regulacji Energetyki, dla gospodarstw domowych stawki opłaty dystrybucyjnej nie wzrosną.

Publikacja: 17.12.2024 12:15

Są nowe taryfy dystrybucyjne. Gospodarstwa domowe nie zapłacą jednak więcej

Foto: AdobeStock

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dla pięciu największych spółek dystrybucyjnych (Enea Operator, Energa Operator, PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Stoen Operator). W konsekwencji średnioroczne stawki opłat dystrybucyjnych łącznie dla gospodarstw domowych nie wzrosną.

Z czego składa się rachunek za prąd

Na całkowity koszt rachunku za energię elektryczną składają się koszty zakupu energii oraz koszty jej dystrybucji (transportu). Prezes URE zatwierdza taryfy zarówno dla sprzedaży (dla odbiorców w gospodarstwach domowych korzystających z taryf tzw. sprzedawców z urzędu), jak i dla usługi dystrybucji (dla wszystkich grup odbiorców).

Czytaj więcej

Nowa strategia Tauronu. Szybkie odejście od węgla i wypłata dywidendy

Zgodnie z decyzją ustawodawcy z listopada br., do końca września 2025 r. cena za 1 MWh zużytego samego prądu została zamrożona na poziomie 500 zł/MWh. Oznacza to, że cena ta będzie taka sama jak w drugim półroczu 2024 r. Natomiast cena za dystrybucję wynika ze stawek taryf zatwierdzonych przez prezesa URE. Taryfy dystrybucyjne nie są bowiem mrożone. Dlatego 16 grudnia br. regulator zatwierdził stawki dystrybucyjne dla pięciu największych spółek na 2025 rok.

Stawki średnio wzrosną, biorąc pod uwagę wszystkie grupy klientów (w zależności od zużycia) A, B, C i G.  Stawki wzrosną średnio dla Enei Operatora, Energi Operatora, PGE Dystrybucji, Tauron Dystrybucji o odpowiednio 3,5 proc., 3,7 proc., 0,4 proc., 3,1 proc. W Stoen Operator stawki nie wzrosną. URE jednak podkreśla, że średnioroczne stawki za dystrybucję łącznie na rachunku gospodarstwa domowego (grupa G11) w 2025 r. nie wzrosną.

Co składa się na taryfę za dystrybucję energii elektrycznej?

Stawki opłat zawarte w taryfach zatwierdzonych operatorom systemów dystrybucyjnych kalkulowane są m.in. na podstawie kosztów prowadzenia przez nich działalności koncesjonowanej. W taryfach dystrybucyjnych uwzględnione są także opłaty wynikające z przepisów prawa i wyszczególnione na rachunku za energię elektryczną, które nie trafiają do dystrybutorów tj.: stawka opłaty kogeneracyjnej, która w 2025 r. spadnie z 6,18 zł/MWh do 3 zł/MWh. Opłata ta związana jest z systemem wsparcia dla energii produkowanej w procesie kogeneracji, stawka opłaty mocowej – do końca czerwca 2025 opłata ta dla gospodarstw domowych będzie wynosić 0 zł. Opłata mocowa ma na celu finansowanie bezpieczeństwa energetycznego. To mechanizm wynagradzania wytwórców energii za gotowość dostarczania mocy do sieci. Głównym uzasadnieniem wprowadzenia tej opłaty była potrzeba zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, opłata OZE – wzrost z 0 zł/MWh do 3,50 zł/MWh. Celem jej wprowadzenia było wsparcie wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz funkcjonowania mechanizmów, które pomagają w zapewnieniu odpowiednio wysokich udziałów „zielonej energii” w krajowym miksie energetycznym, stawka jakościowa – dotychczas była to opłata za korzystanie z systemu elektroenergetycznego.

URE przypomina, że taryfy zatwierdzane przez Regulatora są cenami bez VAT i akcyzy.

W Polsce, według stanu na rok 2023 było ok. 17,2 mln odbiorców energii w gospodarstwach domowych. Według danych pochodzących z zatwierdzanych przez regulatora taryf, średnie zużycie w grupie G w 2023 r. wynosiło 2 MWh. Grupa G11 (czyli ze stałą ceną energii w cyklu dobowym) stanowiła 88 proc. odbiorców z grup G (ok. 15,1 mln). Średnie roczne zużycie energii elektrycznej w grupie G11 wynosiło w 2023 1,8 MWh. Średnie roczne zużycie w grupie G12 wynosiło w 2023 r. 3,2 MWh.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dla pięciu największych spółek dystrybucyjnych (Enea Operator, Energa Operator, PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Stoen Operator). W konsekwencji średnioroczne stawki opłat dystrybucyjnych łącznie dla gospodarstw domowych nie wzrosną.

Z czego składa się rachunek za prąd

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ceny Energii
Orlen szacuje wzrost cen energii elektrycznej w kolejnych latach
Ceny Energii
Ceny prądu i gazu mocno spadły. Ale w portfelach tego nie odczujemy
Ceny Energii
Rząd powoli kończy z mrożeniem cen prądu. Rynkowe ceny zapłaci biznes
Ceny Energii
Norwegowie mają dość. Chcą odciąć się od wysokich cen prądu w Europie
Ceny Energii
Mrożenie cen energii już pewne. Prezydent podpisał ustawę
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego