Minister finansów Niemiec: wysokie ceny energii to nowa normalność

Niemiecki minister finansów Christian Lindner powiedział w wywiadzie, że spodziewa się trwale wysokich cen energii. - To będzie nowa normalność. Gaz z terminali gazu płynnego jest droższy niż gaz z rosyjskich rurociągów nie tylko z powodów logistycznych – powiedział polityk FDP w rozmowie z „Bild am Sonntag”.

Publikacja: 01.01.2023 15:28

Christian Lindner, minister finansów Niemiec

Christian Lindner, minister finansów Niemiec

Foto: Bloomberg

- Poziom cen pozostanie zatem wyższy, ale bez rujnujących szczytów” – zapewnił. Lindner potwierdził oczekiwania niemieckiego rządu dotyczące nieznacznego spadku inflacji w 2023 roku.

Czytaj więcej

Eksport rosyjskiego gazu do Europy najniższy od rozpadu ZSSR

- W 2023 r. inflacja ma nadal spadać zgodnie z prognozami. Celem pozostaje 2 proc. To musi być najwyższy priorytet dla Europejskiego Banku Centralnego i rządu federalnego, ponieważ utrzymująca się wysoka inflacja podważyłaby podstawy naszej gospodarki” – powiedział minister finansów w wywiadzie,

Minister Lindner uważa też, że rząd koalicyjny powinien znieść zakaz szczelinowania gazu ziemnego w Niemczech w nowym roku. - Nie tylko ceny dla konsumentów są warte ponownego przemyślenia, argumenty przeciwko nim są również przestarzałe – powiedział Lindner. Wydobycie gazu łupkowego miałoby pomóc z niedoborami gazu w Niemczech po rezygnacji z importu rosyjskiego surowca.

Czytaj więcej

Niemiecki minister obiecuje: jeszcze tylko jeden rok wysokich cen energii

Szczelinowanie wykorzystuje ciśnienie i chemikalia do wydobywania gazu lub ropy z warstw skał, co stwarza zagrożenie dla środowiska. Technika wymaga także zużycia dużej ilości wody pitnej.

W roku 2011 Francja jako dotychczas jedyny kraj na świecie wprowadziła ustawowy zakaz stosowania szczelinowania w celu wydobycia gazu i ropy naftowej.

Ceny Energii
Resortowi klimatu ucieka czas na mrożenie cen prądu, a rządowe zakładki znikają
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ceny Energii
Ustawa o cenach energii bliżej przyjęcia przez rząd. Kto zapłaci za obniżenie taryf?
Ceny Energii
Trend spadkowy przełamany. Ceny energii elektrycznej na przyszły rok rosną
Ceny Energii
Kto odpowiada za braki rekompensat za mrożenie cen prądu?
Ceny Energii
Awantura o bon energetyczny. Poszło o przepisy projektu ustawy