Prąd w Rosji najdroższy w historii. Gaz też szybko drożeje

Kremlowska propaganda, która nieustannie podkreśla, jak tej zimy droga jest energia w Unii Europejskiej, nie zauważa, że prąd w Rosji jest najdroższy w historii. To pochodna kilku awarii w rosyjskich siłowniach jądrowych i niespotykanego wzrostu cen gazu w Rosji.

Publikacja: 29.12.2022 11:34

Teatr Wielki w Moskwie

Teatr Wielki w Moskwie

Foto: AFP

Giełdowe ceny energii elektrycznej w europejskiej części Rosji i na Uralu w grudniu powróciły do szybkiego wzrostu, osiągając w tej chwili historyczne maksimum 1,8 tys. rubli (111 zł) za 1 MWh.  Gwałtowny skok nastąpił w wyniku jednoczesnego zatrzymania kilku bloków elektrowni jądrowych. Kilka z reaktorów wyłączyło się awaryjnie, inne mają postój planowy, pisze Kommersant.

Czytaj więcej

Ciepło jeszcze nigdy Polaków tyle nie kosztowało. Rekordowe podwyżki

W tej sytuacji główny ciężar produkcji prądu ponoszą elektrociepłownie, których energia jest coraz droższa ze względu na rosnące - także w samej Rosji - ceny gazu.

Hurtowe ceny energii elektrycznej w pierwszej strefie cenowej rosyjskiego rynku energii (europejska część Federacji Rosyjskiej i Ural) ponownie wróciły do wzrostów: od początku grudnia prąd podrożał o ok. 12 proc. w ujęciu rocznym.

W sobotę 24 grudnia padł historyczny rekord drożyzny rosyjskiego prądu: indeks wyniósł ponad 1,8 tys. rubli. za 1 MWh, przekraczając poprzednie maksimum z 9 sierpnia 2021 r. Mówimy o cenach dla konsumentów komercyjnych. Taryfy prądu dla ludności są przez Kreml sztucznie zaniżane.

W grudniu zmieniła się struktura wytwarzania energii: podaż elektrowni jądrowych spadła średnio o 2,8 GWh w porównaniu z listopadem – poinformowano Kommersant w Radzie Producentów Energii zrzeszającej największe przedsiębiorstwa energetyczne Rosji.

Elektrownie jądrowe sprzedają energię elektryczną po każdej cenie rynkowej, a w celu pokrycia niedoboru w produkcji uruchomiono droższe elektrownie cieplne. Jednocześnie od 1 grudnia ceny gazu, w kraju który ma go najwięcej na świecie, zostały podniesione o 8,5 proc., co stało się jednym z głównych czynników wzrostu cen dla elektrowni cieplnych, zauważa Maksim Djakin z Vygon Consulting.

„Na rynku energii elektrycznej nie ma mechanizmów rekompensujących konsumentom koszty spowodowane spadkiem niezawodności wytwarzania, a kary za takie awarie na rynku mocy są niewspółmiernie niższe niż koszty, jakie ponoszą odbiorcy za utrzymanie rezerw”.

W Federalnej Agencji Antymonopolowej (FAS) powiedziano Kommersantowi, że analizują przyczyny wzrostu cen. Zgodnie z wynikami modelowych obliczeń Rady Rynku okazało się, że na wzrost cen wpływ miał też spadek produkcji w elektrowniach wodnych i wzrost podaży w elektrowniach cieplnych - podał FAS.

W drugiej połowie grudnia dodatkowym czynnikiem był spadek produkcji energii odnawialnej.

Jednocześnie dynamika wzrostu cen prądu w Rosji nadal nie nadąża za dynamiką drożenia gazu. Cena gazu podniosła się o 13,9 proc., podczas gdy ceny prądu w grudniu wzrosły o 11,5 proc.

Ceny Energii
Wiadomo, ile zapłacimy za prąd. Są założenia do ustawy
Ceny Energii
Resortowi klimatu ucieka czas na mrożenie cen prądu, a rządowe zakładki znikają
Ceny Energii
Ustawa o cenach energii bliżej przyjęcia przez rząd. Kto zapłaci za obniżenie taryf?
Ceny Energii
Trend spadkowy przełamany. Ceny energii elektrycznej na przyszły rok rosną
Ceny Energii
Kto odpowiada za braki rekompensat za mrożenie cen prądu?