Droga energia uderza w firmy

Niemal połowa przedsiębiorców z sektora MŚP ocenia, że drożejący prąd przekłada się negatywnie na ich kondycję. Wyjściem może być inteligentna transformacja oparta na OZE – wynika z raportu fundacji Digital Poland.

Publikacja: 13.12.2022 21:00

Droga energia uderza w firmy

Foto: Adobe Stock

Rosnące ceny energii dla biznesu, czasami nawet o 1000 proc., to obecnie jedna z głównych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej. Znane są przypadki, gdy dramatyczny wzrost kosztów prądu czy gazu stał się bezpośrednią przyczyną zamknięcia firmy czy drastycznego ograniczenia skali działalności.

To, że wysokie ceny energii uderzają w polskich przedsiębiorców, potwierdza też najnowszy raport ,,Elektryczność 4.0. Tańsza, czystsza i stabilniejsza energia dla polskich przedsiębiorstw’’, przygotowany przez fundację Digital Poland i Schneider Electric, a który „Rzeczpospolita” opisujemy jako pierwsza.

Duży problem

Okazuje się, że aż 89 proc. polskich małych i średnich przedsiębiorstw uważa, że podwyżki cen energii, które dotknęły je w ciągu roku, były co najmniej umiarkowanie dotkliwe, a aż 49 proc. ankietowanych w raporcie jest zdania, że były dotkliwe bądź bardzo dotkliwe. Tylko 3 proc. firm z sektora MŚP ocenia ich wpływ jako w zasadzie niezauważalny.

W ujęciu branżowym drożejącą energię najsilniej odczuł sektor produkcyjny – aż 58 proc. badanych uważa, że jest to duży problem (dotkliwy lub bardzo dotkliwy). Ale usługi i handel też muszą borykać się z tym wyzwaniem (odpowiednio 48 i 44 proc.). Z badania wynika również, że tylko co trzecia polska firma ani razu nie zmagała się w ciągu ostatniego roku z przerwą w dostawach prądu.

Czytaj więcej

Własny prąd w cenie. Firmy raptownie zaczęły budować OZE

Energetyczna transformacja

Pytanie, co z tym można zrobić? Rząd przygotował projekt odpowiedniej ustawy, która ustala maksymalną cenę prądu dla małych i średnich firm, co ma złagodzić podwyżki cen rynkowych. Ale zdaniem autorów raportu także przedsiębiorcy mogą wziąć sprawy w swoje ręce. – Optymalizacja zużycia energii nie była dotychczas dla wielu firm priorytetem, ponieważ koszt energii w naszym kraju był relatywnie niski – zaznacza Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric na klaster Europy Środkowo-Wschodniej. – Jako że koszt ten w ostatnim okresie istotnie wzrósł, a równolegle znacząco wzrosło ryzyko ograniczeń w zużyciu energii, coraz więcej firm dostrzega wartość w cyfryzacji ich własnego ekosystemu elektroenergetycznego oraz wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych – dodaje.

Autorzy badania podkreślają, że staje się konieczne przyspieszenie inteligentnej transformacji energetycznej opartej na OZE, nazywanej „elektrycznością 4.0”. To transformacja w kierunku energii elektrycznej, która pochodzi z rozproszonych odnawialnych źródeł, jest zarządzana cyfrowo i dystrybuowana poprzez dwukierunkowe, elastyczne i niezawodne sieci. – Nikt nie powinien już pytać „czy”, ale „jak szybko” to zrobić. Relatywnie tania i niezawodna energia oraz cyfryzacja są i będą kluczowymi czynnikami budującymi konkurencyjność przemysłu 4.0. – podkreśla Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacji Digital Poland.

Czytaj więcej

Podwyżek cen prądu w tym roku już nie będzie

Połowa chce OZE

Ciekawe, że 80 proc. badanych przedsiębiorców uważa, że taka inteligentna transformacja energetyczna to nieuchronny kierunek zmian. Ale jednocześnie tylko co trzecie z nich deklaruje już obecnie wykorzystywanie energii z odnawialnych źródeł (przy czym jedynie 18 proc. może pochwalić się wdrożeniem tego typu rozwiązań w ramach własnej działalności). Najczęściej wykorzystywanym źródłem jest energia słoneczna – wskazuje na to niemal 70 proc. tych, którzy sięgają po OZE.

Trwający kryzys energetyczny sprawił natomiast, że 48 proc. przedsiębiorstw planuje w przyszłości wdrożenie u siebie OZE. Podobny odsetek zapytanych ma też w planach wprowadzenie cyfrowego monitoringu zużycia energii, podniesienie efektywności energetycznej obiektów oraz wdrożenie mikrosieci.

– Motywatorem zmian dla firm musi być zapewnienie konkurencyjności. Niezależnie od branży i od pochodzenia inwestorów w procesach biznesowych wymagane będzie, a czasem już jest, przedstawianie śladu węglowego w całym łańcuchu produkcji – zauważa Magdalena Maj, kierownik zespołu klimatu i energii w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Czytaj więcej

Czy zabraknie nam mocy do produkcji prądu? Zapasy węgla dadzą odpowiedź

Rachunek zysków i strat

Obecnie największą barierą związaną z inteligentną elektryfikacją są wysokie koszty realizacji (47 proc. wskazań wśród MŚP) oraz brak dofinansowania ze strony państwa i wymogi formalne. Po stronie najważniejszych korzyści trzeba za to wyliczyć obniżenie kosztów energii elektrycznej (46 proc. wskazań), ale też pozytywny wpływ na środowisko i ochronę klimatu.

Eksperci postulują tu powszechne przyjęcie technologii umożliwiających inteligentną elektryfikację, co pozwoliłoby na sukcesywne obniżanie bariery wejścia, jaką są wysokie koszty. A także ściślejszą współpracę biznesu z administracją, w tym wypracowanie regulacji zbieżnych z możliwościami rynku i oczekiwaniami biznesu.

Ceny Energii
Nowe taryfy na prąd to „wejście do kasyna i niepewność". Niepokój sprzedawców
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ceny Energii
Ceny prądu mrożone nie tylko dla gospodarstw domowych. Jest projekt ustawy
Ceny Energii
Ile zapłacimy za prąd. Prezes URE podał prawdopodobną cenę
Ceny Energii
Rząd mrozi ceny energii. Kto ma szansę na bon energetyczny?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ceny Energii
Rząd dalej będzie mroził ceny energii. Znamy stawkę i koszty