Prąd bardzo potaniał na Litwie. To zasługa inwestycji w OZE

Zielona strategia litewskiego sektora energetycznego potwierdza swoją słuszność. W styczniu energia elektryczna na Litwie potaniała o jedną trzecią. To zasługa wietrznej pogody, która napędziła produkcję licznych siłowni wiatrowych.

Publikacja: 08.02.2022 12:22

Prąd bardzo potaniał na Litwie. To zasługa inwestycji w OZE

Foto: AdobeStock

Średnia rynkowa cena energii elektrycznej na Litwie w styczniu w porównaniu z grudniem spadła o 31 proc. do 145,9 euro za megawatogodzinę. W pozostałych republikach bałtyckich, które także inwestują dużo w OZE, prąd był jeszcze tańszy - na Łotwie 143,8 euro, a w Estonii 141,7 euro. W ciągu miesiąca prąd na giełdzie Nord Pool potaniał o 37 proc. do 93,3 euro.

Spadek cen na Litwie spowodowany był wietrznym styczniem, turbiny wiatrowe wyprodukowały rekordową liczbę prawie 200 gigawatogodzin energii elektrycznej. „To była jedna z głównych przyczyn zmniejszenia produkcji energii elektrycznej w elektrociepłowniach (...) i spadku cen prądu. Wiatr obniżył też ceny w innych krajach regionu Morza Bałtyckiego (gdzie energetyka wiatrowa odgrywa dużo rolę - red.) - powiedział Liutaurasa Varanavičiusa z litewskiego państwowego operatora energetycznego Litgrid.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Ceny Energii
Samorządy i biznes jednak z zamrożoną ceną prądu. Ale jest ograniczenie
Ceny Energii
Które firmy mogą stracić na braku mrożenia cen energii? Sprzedawcy odpowiadają
Ceny Energii
Samorządy i firmy bez mrożenia cen energii mogą sobie poradzić, ale są warunki
Ceny Energii
Rząd przyjął projekt ustawy o mrożeniu cen energii
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Ceny Energii
Rząd zajął się mrożeniem cen prądu. Wiemy, ile zapłacimy za energię w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką