Prąd bardzo potaniał na Litwie. To zasługa inwestycji w OZE

Zielona strategia litewskiego sektora energetycznego potwierdza swoją słuszność. W styczniu energia elektryczna na Litwie potaniała o jedną trzecią. To zasługa wietrznej pogody, która napędziła produkcję licznych siłowni wiatrowych.

Publikacja: 08.02.2022 12:22

Prąd bardzo potaniał na Litwie. To zasługa inwestycji w OZE

Foto: AdobeStock

Średnia rynkowa cena energii elektrycznej na Litwie w styczniu w porównaniu z grudniem spadła o 31 proc. do 145,9 euro za megawatogodzinę. W pozostałych republikach bałtyckich, które także inwestują dużo w OZE, prąd był jeszcze tańszy - na Łotwie 143,8 euro, a w Estonii 141,7 euro. W ciągu miesiąca prąd na giełdzie Nord Pool potaniał o 37 proc. do 93,3 euro.

Spadek cen na Litwie spowodowany był wietrznym styczniem, turbiny wiatrowe wyprodukowały rekordową liczbę prawie 200 gigawatogodzin energii elektrycznej. „To była jedna z głównych przyczyn zmniejszenia produkcji energii elektrycznej w elektrociepłowniach (...) i spadku cen prądu. Wiatr obniżył też ceny w innych krajach regionu Morza Bałtyckiego (gdzie energetyka wiatrowa odgrywa dużo rolę - red.) - powiedział Liutaurasa Varanavičiusa z litewskiego państwowego operatora energetycznego Litgrid.

Varanavičius zwrócił też uwagę, że do obniżki cen przyczyniła się również cieplejsza niż zwykle pogoda – średnia temperatura powietrza na Litwie wynosiła 0,2 stopnia poniżej zera, więc zużycie energii elektrycznej spadło o 2 proc. w porównaniu z grudniem.

Czytaj więcej

Ceny węgla galopują. Polski Alarm Smogowy apeluje do premiera

Średnia rynkowa cena energii elektrycznej na Litwie w styczniu w porównaniu z grudniem spadła o 31 proc. do 145,9 euro za megawatogodzinę. Na Łotwie wynosił 143,8 euro, a w Estonii 141,7 euro. W ciągu miesiąca średnia cena na giełdzie Nord Pool spadła o 37 proc. i wyniosła 93,3 euro.

Zużycie energii elektrycznej na Litwie spadło o 2 proc. do 1218 gigawatogodzin, produkcja wzrosła o 7 proc. do 446 gigawatogodzin, a konwencjonalne elektrownie miały mniejszość w zaspokojeniu krajowego popytu - 34 proc.

Ceny Energii
Ustawa o cenach energii bliżej przyjęcia przez rząd. Kto zapłaci za obniżenie taryf?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ceny Energii
Trend spadkowy przełamany. Ceny energii elektrycznej na przyszły rok rosną
Ceny Energii
Kto odpowiada za braki rekompensat za mrożenie cen prądu?
Ceny Energii
Awantura o bon energetyczny. Poszło o przepisy projektu ustawy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ceny Energii
Odmrożenie cen energii oznacza skok czynszów. Ale jest ratunek