Co się dzieje w elektrowni Zaporoże? Rosjanie nie wpuszczają inspektorów MAEA

Od dwóch tygodni przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej nie są wpuszczani do hal reaktorów i na dachy okupowanej przez Rosjan największej w Europie siłowni atomowej - w Zaporożu.

Publikacja: 05.01.2024 11:02

Co się dzieje w elektrowni Zaporoże?

Co się dzieje w elektrowni Zaporoże?

Foto: Adobe Stock

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) 3 stycznia ogłosiła, że ​​rosyjscy okupanci zabronili ekspertom agencji przeprowadzania inspekcji hal reaktorów. Przez ostatnie dwa tygodnie przedstawiciele MAEA nie byli wpuszczani do hal reaktorów bloków nr 1, 2 i 6.

Czytaj więcej

W Zaporożu doszło do wycieku wody chłodzącej reaktor

Stwierdzono m.in, że „jest to pierwszy raz, kiedy eksperci MAEA nie otrzymali dostępu do hali reaktorów bloku, który jest w stanie zimnego wyłączenia”. Ponadto, jak wskazała organizacja, eksperci mieli ograniczony dostęp do niektórych części turbinowni siłowni, w tym na terenach trzeciego, czwartego i szóstego bloku energetycznego. Przedstawicielom MAEA nie umożliwiono także wstępu na dachy reaktorów „ze względu na stwierdzone problemy związane z bezpieczeństwem”.

Co ukrywają Rosjanie w elektrowni atomowej w Zaporożu?

Odmowa wejścia MAEA do hal reaktorów Elektrowni Jądrowej Zaporoże okupowanej przez rosyjskich agresorów, może być próbą ukrycia prawdziwej sytuacji w elektrowni – ostrzegł w komunikacie Energoatom ukraiński operator siłowni jądrowych.

„Niewpuszczenie ekspertów z misji obserwacyjnej Agencji do hal reaktorów, w których znajdują się rdzenie reaktorów i składowane jest wypalone paliwo jądrowe, może świadczyć o próbie zatajenia przez rosyjskich okupantów prawdziwej sytuacji w elektrowni jądrowej Zaporoże” – dodał Petr Kotin, szef Energoatomu.

Kotin przypomniał, że działania okupantów w elektrowni jądrowej Zaporoże prowadzone są z całkowitym lekceważeniem instrukcji Energoatomu.

Czytaj więcej

Rosjanie w elektrowni Zaporoże. „Zagrożenie większe niż w Czarnobylu”

Od marca 2022 roku elektrownia jądrowa w Zaporożu znajduje się pod okupacją rosyjską. Ukraińska załoga została zastraszona i spacyfikowana. Od tego czasu siłownia nie raz była o krok od katastrofy.

Ostatni taki przypadek miał miejsce 2 grudnia, kiedy nastąpiła nowa przerwa w dostawie prądu z Zaporoża. Dzięki staraniom ukraińskich specjalistów przywrócono połączenie elektrowni jądrowej z ukraińskim systemem energetycznym.

Inspektorzy MAEA nie wejdą ze względów bezpieczeństwa. Co to tak naprawdę oznacza?

Dziś Rosjanie okupujący elektrownię opublikowali informację, w której ich przedstawiciel Renat Karczaa wyjaśnił, że niedopuszczenie ekspertów MAEA do reaktorów związane jest z „wymogami bezpieczeństwa elektrowni, gdyż w normalnej (nie awaryjnej) sytuacji obudowy bezpieczeństwa są szczelne”.

„Zgodnie z zatwierdzonymi przepisami technologicznymi dotyczącymi bezpiecznej eksploatacji bloków energetycznych, w całym zakresie trybów pracy instalacji reaktora, jeżeli w bloku energetycznym nie są prowadzone prace awaryjne i w związku z tym nie ma krytycznej potrzeby przebywania ludzi, obiekt pozostaje zamknięty. Do chwili obecnej, po zweryfikowaniu przez ekspertów MAEA materiałów jądrowych, zgodnie z wymogami dokumentów regulacyjnych, wszystkie sześć bloków Zaporoże zostało zahermetyzowanych. W tym trybie zabronione (przez Rosjan — red.) jest wpuszczanie personelu i odbywa się wyłącznie za jasnym uzasadnieniem i w nagłych przypadkach” - dodał Karczaa dla gazety RBK.

 MAEA jest „poważnie zaniepokojona” częstymi przerwami w dostawie prądu do elektrowni. Agencja przypomniała, że ​​elektrownia potrzebuje energii elektrycznej do chłodzenia reaktorów nawet wtedy, gdy są wyłączone. W ostatnich tygodniach eksperci regularnie słyszeli także eksplozje w pobliżu stacji.

Sytuacja w elektrowni Zaporoże. Czy musimy się bać?

Elektrownia Zaporoże zlokalizowana jest w Energodarze w obwodzie zaporoskim (Kreml ogłosił przyłączenie tego ukraińskiego obwodu do Rosji jesienią 2022 roku). Ze względu na zagrożenie, od września 2022 roku stacjonuje na jej terenie misja MAEA.
Na początku września 2023 r. Rosjanie zredukowali do minimum liczebność personelu. Szef MAEA Mario Grossi powiedział jeszcze w tym samym miesiącu, że sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w Zaporożu nieco się poprawiła, ale nadal jest trudna. Siłownia znajduje się 840 km od granicy z Polską.

Atom
W Zaporożu „bardzo bliska katastrofy nuklearnej”. MAEA ostrzega świat
Atom
Amerykanie wyliczają korzyści z budowy drugiej elektrowni atomowej w Polsce
Atom
Biały Dom ostrzega Rosję. Niebezpieczna gra atomem w Zaporożu
Atom
Eksplozje w Zaporożu: MAEA potwierdza trafienia w elektrownię atomową
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Atom
Korozja w reaktorach. EDF ma technologię wyjścia