Firmy będą miały czas na złożenie ofert do połowy września. Wstępne oferty na budowę nowego bloku złożyły jesienią ub. r. francuska firma EDF , południowokoreańska firma KHNP i amerykańska firma Westinghouse - dokładnie te same, które konkurują o zlecenia na elektrownie jądrowe w Polsce.

Czytaj więcej

Czesi jednomyślni w sprawie atomu

Nowy blok powinien być gotowy do 2036 r. Dla porównania, pierwszy reaktor na Pomorzu, którzy mają wybudować Amerykanie, ma powstać w 2033 r., a obiekt w wielkopolskim Pątnowie w technologii koreańskiej - w 2035 r. 

Zaproszenie zostało wystosowane po trzech rundach negocjacji wstępnych ofert z zainteresowanymi stronami, które zakończyły w ubiegłym tygodniu. Według przedstawicieli rządu, ČEZprojekt powinien być największą inwestycją Republiki Czeskiej we współczesnej historii, nowy reaktor powinien kosztować około 160 miliardów CZK w cenach z 2020 r. Dokładna cena będzie znana dopiero po zakończeniu konkursu.

Czechy mają obecnie sześć bloków jądrowych w dwóch elektrowniach. Dwie jednostki, każda o mocy około 1000 megawatów (MW), znajdują się w Temelínie w południowych Czechach. Cztery mniejsze bloki o mocy 510 MW znajdują się w miejscowości Dukovany.