Reklama
Rozwiń

Kraje G7 wyrzucą Rosję z rynku energii jądrowej. I to szybko

USA, Wielka Brytania, Francja, Kanada i Japonia - członkowie grupy G7 uzgodniły, że wspólnie usuną Rosję z międzynarodowego rynku energii jądrowej. Mają to zrobić „tak szybko, jak to możliwe”.

Publikacja: 17.04.2023 20:10

Kraje G7 wyrzucą Rosję z rynku energii jądrowej. I to szybko

Foto: Kremlin.ru

Porozumienie osiągnięto podczas Forum Energetyki Jądrowej grupy G7 w japońskim Sapporo - głosi komunikat opublikowany przez rząd brytyjski.

Pozostawić Rosję na lodzie

„Pięć krajów wykorzysta odpowiednie zasoby i zdolności cywilnych sektorów energii jądrowej każdego kraju, aby podważyć kontrolę Rosji nad łańcuchami dostaw. Umowa ta wesprze stabilne dostawy paliw jądrowych na dzisiejsze potrzeby, a także zagwarantuje bezpieczny rozwój i rozmieszczenie paliw dla zaawansowanych reaktorów jutra.

Porozumienie to zostanie wykorzystane jako podstawa do całkowitego i jak najszybszego wypchnięcia Putina z rynku paliwa jądrowego, odcięcia mu innych źródeł finansowania barbarzyńskiego ataku na Ukrainę i zasadniczo pozostawienia Rosji na lodzie” - głosi brytyjski rząd.

Porozumienie wzmocni też brytyjski sektor nuklearny. Elektrownie jądrowe w Wielkiej Brytanii dostarczają około 15 proc. potrzebnego Wyspom prądu. Do 2050 r. rząd planuje zwiększyć ten udział do 25 proc.

Do tej pory jedynie Polska i republiki bałtyckie forsowały pilną potrzebę objęcia sankcjami rosyjskiej energetyki jądrowej. To potężne źródło finansowania wojny i narządzie politycznego szantażu, wobec państw, którym Rosja zbudowała elektrownie za swoje kredyty; według własnych technologii, zaopatrując w paliwo jądrowe i odbierając odpady.

Czytaj więcej

Paryż chce wymierzyć Rosji atomowy policzek. Odbije jej kluczowego klienta

Zgoda Węgier już niepotrzebna

Rosatom jest największym na świecie eksporterem wzbogaconego uranu, reaktorów jądrowych i paliwa. Korporacja dostarcza m.in. około jednej piątej wzbogaconego uranu potrzebnego do 92 reaktorów jądrowych w Stanach Zjednoczonych. Rosatom zapewnia również działanie europejskich siłowni, które wytwarzają energię elektryczną dla 100 milionów ludzi.

W 2022 r., mimo wprowadzenia antyrosyjskich sankcji, przemysł jądrowy nie został objęty restrykcjami. O wprowadzeniu sankcji wobec Rosatomu dyskutowała od dawna Unia Europejska, ale decyzja nie została uzgodniona, m.in. ze względu na stanowisko Węgier. Victor Orbana zapowiedział, że ​​nie wycofa się z importu uranu z Rosji i obiecał zablokować wszelkie sankcje, które dotkną sektor nuklearny.

Teraz zgoda Węgier nie jest już do niczego potrzebna. Państwa G7 zrobią to za Unię. 12 kwietnia Stany Zjednoczone po raz pierwszy nałożyły sankcje na Rosatom - kilka jego struktur, w tym Rusatom Overseas, zostało objętych restrykcjami. Wcześniej - 24 lutego szefowie Rosatomu zostali objęci brytyjskimi sankcjami. Sankcje nie zostały jednak nałożone na samą korporację. Teraz ma się to szybko zmienić.

Porozumienie osiągnięto podczas Forum Energetyki Jądrowej grupy G7 w japońskim Sapporo - głosi komunikat opublikowany przez rząd brytyjski.

Pozostawić Rosję na lodzie

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Atom
Francuzi oddają pierwszy reaktor jądrowy od ćwierć wieku. Jest opóźniony i droższy
Atom
Znamy ostateczną kwotę, jaką Polska wyda na swoją pierwszą elektrownię jądrową
Atom
Bruksela rusza z notyfikacją pomocy publicznej dla polskiego atomu. Padła kwota
Atom
Doradcy polskiego atomu mają ułatwić pozyskanie pieniędzy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Atom
Polskie Elektrownie Jądrowe wybrały doradcę przy finansowaniu atomu na Pomorzu
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku