Informuje o tym agencja Reuters powołując się na operatora elektrowni atomowej Olkiluoto. Nowy reaktor będzie działał przez co najmniej 60 lat i zaspokoi około 14 proc. zapotrzebowania Finlandii na energię elektryczną.
Budowa reaktora o mocy 1,6 gigawata (GW) rozpoczęła się w 2005 roku. Pierwotnie elektrownia miała zostać otwarta cztery lata później, ale uruchomienie zostało opóźnione z powodu problemów technicznych.
Czytaj więcej
Po sześciu dekadach Niemcy wycofały się z energii jądrowej. Premier Bawarii Markus Söder chciałby...
Blok trzeci to pierwszy typu EPR (Europejski Reaktor Ciśnieniowy). W lipcu 2009 władze fińskie ogłosiły, że projekt będzie opóźniony o 3,5 roku, a jego budżet przekroczony o 60 proc.. Dodatkowo niemiecki Siemens w związku ze zmianą polityki RFN po katastrofie w Fukushimie (zamknięcie wszystkich reaktorów jądrowych w Niemczech do końca 2022 r), wycofał się w 2011 z sektora energetyki jądrowej. W grudniu 2012 r. francuski koncern Areva oszacowała, że pełne koszty budowy reaktora osiągną kwotę 8,5 miliarda euro - prawie 3-krotnie wyższą od projektowanej ceny.
Do uruchomienia największego reaktora, elektrownia Olkiluoto składała się z dwóch bloków, każdy o mocy elektrycznej 880 MW. W planach jest budowa czwartego bloku o mocy od 1000 MW do 1800 MW. Ten projekt jest na razie zawieszony.