Ukraina pozwie Rosję za szkody spowodowane w elektrowni w Zaporożu

Decyzja zapadła. Ukraina pozwie Rosję do międzynarodowego trybunału o odszkodowanie za ogromne szkody spowodowane rosyjską okupacją największej elektrowni atomowej Europy.

Publikacja: 15.04.2023 14:04

Ukraina pozwie Rosję za szkody spowodowane w elektrowni w Zaporożu

Foto: PAP/Abaca

Energoatom Ukrainy ogłosił swoją decyzję o wystąpieniu do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego o naprawienie szkód wyrządzonych przez Rosję w elektrowni w Zaporożu oraz w innych obiektach infrastruktury energetycznej obwodu zaporoskiego.

Czytaj więcej

Rosyjski Rosatom ma parasol ochronny w UE. Nie tylko ze strony Węgier

Zgodnie z komunikatem spółki przytaczanym przez agencję Unian, Energoatom przekazał przedstawicielom Rosji oświadczenie dotyczące przedmiotowego sporu. Ukraiński koncern podkreśla, że rosyjski agresor wyrządził elektrowni jądrowej Zaporoże ogromne szkody, które muszą zostać zrekompensowane.

W przypadku niemożliwości polubownego rozstrzygnięcia sporu (co jest właściwie pewne-red), Energoatom złoży pozew do arbitrażu międzynarodowego.

Ukraiński koncern reprezentuje międzynarodowa kancelaria prawna Shearman & Sterling LLP. Kancelaria ta brała już wcześniej udział w podobnych sprawach przeciwko Federacji Rosyjskiej i ma doświadczenie w rozwiązywaniu złożonych sporów arbitrażowych dotyczących inwestycji.

Sytuacja w Zaporożu

Od marca 2022 roku elektrownia jądrowa w Zaporożu jest okupowana przez siły rosyjskie. Okupanci zamienili elektrownię z sześcioma reaktorami jądrowymi o mocy 1000 MW każdy w bazę wojskową.
17 marca Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że rosyjscy najeźdźcy utworzyli w Energodarze nową salę tortur.
29 marca 2023 r. prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, że wątpi, czy MAEA (Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej) doprowadzi do porozumienia w sprawie ochrony zaprożskiej siłowni.
14 kwietnia 2023 roku pojawiła się informacja, że ​​okupanci przygotowują się do zamknięcia personelu w elektrowni jądrowej Zaporoże.
Ukraińcy pracownicy są szantażowani przez rosyjskich agresorów groźbami wywiezienia ich rodzin w głąb Rosji. Rosjanie porwali też i uwięzili dyrektora elektrowni.

Atom
Oto największa przeszkoda dla pokoju na Ukrainie
Atom
Mały atom w Kanadzie z pozwoleniem na budowę. Polska następna?
Atom
Atomowa umowa pomostowa z USA za dwa tygodnie
Atom
Jest umowa pomostowa dla atomu. Premier zabrał głos po publikacji „Rz”
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Atom
Trudne rozmowy o współpracy atomowej z USA i o finansowaniu z Brukselą