Reklama
Rozwiń

Rosyjski Rosatom chce od Finów 3 mld euro, bo zerwali kontrakt atomowy

Rosatom pozwał fińską firmę, która po rosyjskiej agresji na Ukrainę, rozwiązała kontrakt na budowę elektrowni atomowej. Rosjanie domagają się 3 mld euro odszkodowania.

Publikacja: 11.04.2023 12:34

Rosyjski Rosatom chce od Finów 3 mld euro, bo zerwali kontrakt atomowy

Foto: Bloomberg

Międzynarodowe sądy arbitrażowe rozpatrują roszczenia Rosatomu na łączną kwotę ok. 3 mld euro w związku z wypowiedzeniem przez Finlandię kontraktu na elektrownię jądrową Hanhikivi-1. Chodzi o utracenie przez Rosjan akcji spółki Fennovoima w związku z rozwiązaniem przez Finów umowy akcjonariuszy. Rosjanie domagają się też przedterminowego spłacenia udzielonej na budowę pożyczki wynika z raportu grupy, do którego dotarła agencja RIA Nowosti.

Czytaj więcej

Finowie wyrzucają Rosatom. Rosjanie nie zarobią na budowie siłowni jądrowej

„Żądamy wcześniejszej spłaty pożyczki w wysokości 920,5 mln euro udzielonej fińskiej firmie Fennovoima Oy” na sfinansowanie budowy elektrowni jądrowej Hanhikivi 1” - napisano w sprawozdaniu koncernu za 2022 r. Rosjanie nie podali, do jakich międzynarodowych instytucji arbitrażowych złożyli pozwy.

Firma projektowa Fennovoima, w której 34 proc. należało do Rosatomu, ogłosiła na początku maja 2022 r., że rozwiązała kontrakt z rosyjską państwową korporacją atomową na budowę elektrowni atomowej Hanhikivi-1. Finowie nie chcieli prowadzić interesów z krajem, który dopuszcza się ludobójstwa, gwałtów i eksterminacji cywilnej ludności Ukrainy. Do tego w ocenie strony fińskiej, budowa była poważnie opóźniona z winy Rosjan, którzy nie byli w stanie zrealizować kontraktu.

Projekt Hanhikivi-1 zakładał budowę jednoblokowej elektrowni jądrowej z rosyjskim reaktorem WWER-1200 generacji 3+ o mocy 1200 MW. Fińska elektrownia miała być całkowicie zależna od Rosjan. Rosatom miał zaopatrywać siłownię w paliwo jądrowe i odbierać odpady. Produkcja prądu miała ruszyć w 2024 r

Czytaj więcej

Litewski pomysł na pozbycie się Rosatomu. Ma być jeden wyjątek

Fennovoima występowała jako klient, właściciel i operator przyszłej elektrowni jądrowej. Generalnym dostawcą EJ Hanhikivi-1 był projekt RAOS (część Rosatomu). RAOS Project poinformował, że uważa rozwiązanie umowy za bezzasadne. Łącznie Rosatom złożył sześć pozwów. Siłownia była wspólnym projektem Rosjan i Fennovoima.

Koszt jej budowy oszacowano na 7–7,5 mld euro.

Atom
Francuzi oddają pierwszy reaktor jądrowy od ćwierć wieku. Jest opóźniony i droższy
Atom
Znamy ostateczną kwotę, jaką Polska wyda na swoją pierwszą elektrownię jądrową
Atom
Bruksela rusza z notyfikacją pomocy publicznej dla polskiego atomu. Padła kwota
Atom
Doradcy polskiego atomu mają ułatwić pozyskanie pieniędzy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Atom
Polskie Elektrownie Jądrowe wybrały doradcę przy finansowaniu atomu na Pomorzu
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku