Węgierski Urząd Energii Atomowej wydał pozwolenie na budowę piątego reaktora elektrowni jądrowej Paks-2 i sześć pozwoleń na budowę „wyspy jądrowej” – ogłosił Peter Szijjarto węgierski minister spraw zagranicznych.

Szijjarto zaznaczył, że „pozwolenie na budowę piątego bloku jest bardzo ważne, ponieważ jest to konstrukcja, która może zagwarantować, że podczas produkcji energii atomowej nie dojdzie do uwolnienia szkodliwych substancji do środowiska ze zbiornika ciśnieniowego reaktora i związanych z nim urządzeń”.

„Ten blok zostanie zbudowany w taki sposób, że nawet w przypadku poważnej katastrofy lotniczej będzie w stanie ochronić nas przed skażeniem radioaktywnym i będzie gotowy na różne ekstremalne oddziaływania środowiskowe” – zapewnił węgierski urzędnik.

Czytaj więcej

Węgry są coraz mocniej zależne od Rosji

Dodał, że „na terytorium Paks, prace się rozpoczęły, stały się bardziej intensywne, wydobywanie gleby odbywa się na głębokość pięciu metrów, do poziomu wód gruntowych”. „To pierwszy ważny krok w kierunku rozpoczęcia właściwych prac budowlanych… Wreszcie udało nam się bardziej intensywnie i dynamicznie zająć się rozbudową elektrowni jądrowej Paks. To może zapewnić nam budowę nowych bloków do 2030 roku. Te działania mają decydujące znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw energii na Węgrzech,… obecne pozwolenia zapewniają, że nowe jednostki będą mogły być uruchomione do 2030 roku” – podsumował Szijjártó.

Agencja opublikowała w zeszłym tygodniu na swojej stronie internetowej dokument potwierdzający, że węgierski Urząd Energii Atomowej wydał pozwolenie na budowę piątego i szóstego bloku elektrowni jądrowej Paks II. Zwrócono uwagę, że licencja jest ważna przez dziesięć lat od daty wydania.

Elektrownia Paks znajduje się 100 kilometrów od Budapesztu i pięć od miasta Paks. Została zbudowana według projektu sowieckiego, obsługuje cztery bloki z reaktorami WWER-440. Obecnie wytwarza prawie połowę całej energii elektrycznej na Węgrzech, a wraz z planowanym uruchomieniem dwóch nowych bloków udział ten ma się podwoić. Dla Węgier energia jądrowa jest sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.

Pod koniec 2014 roku Rosja i Węgry podpisały umowę na budowy w EJ Paks nowych bloków energetycznych nr 5 i 6 wraz z reaktorami według rosyjskiego projektu WWER-1200. Rosjanie zapewniają, że reaktor spełnia najnowocześniejsze standardy niezawodności i bezpieczeństwo. Poinformowano, że Rosja udzieli Węgrom kredytu na projekt Paks-2 w wysokości do 10 mld euro, a całkowity koszt prac wyniesie 12,5 mld euro.