Po spotkaniu z sekretarz Jennifer Granholm w Waszyngtonie minister aktywów państwowych Jacek Sasin, napisał USA jest dla Polski strategicznym partnerem. – Dziękuję pani Jennifer Granholm, sekretarz energii za spotkanie. Rozmawialiśmy przede wszystkim o konkretnych rozwiązaniach biznesowych w zakresie energetyki jądrowej oraz zagrożeniach wynikających z obecnej sytuacji na Ukrainie – napisał na Twitterze Sasin.

Po spotkaniu wicepremier udzielił także komentarza polskim mediom. – Dostaliśmy zapewnienie od sekretarz energii o pełnym wsparciu i współpracy w zakresie energetyki jądrowej dużych, tej konwencjonalnej. Usłyszeliśmy zapewnienie o przyspieszeniu prac nad doprowadzeniem do rozpoczęcia inwestycji dużej elektrowni jądrowej, którą chcemy realizować w partnerstwie z firmą Westinghouse. Usłyszeliśmy również o będących już będących już w dużym zaawansowaniu pracach na rzecz pozyskania kapitału amerykańskiego dla tej inwestycji. To są konkretne informacje i konkretne sumy oraz podmioty, które chcą się zaangażować w ten projekt przy udziale amerykańskiego kapitału amerykańskiego – powiedział. Program budowy dużego atomu, zakłada budowę pierwszego reaktora w 2033 roku i 6-9 GW energetyki jądrowej do 2043 roku. Wybór technologii oraz modelu finansowego ma nastąpić w sierpniu 2022 r. Poza Amerykanami, o kontrakt na budowę dużego atomu starają się Francuzi oraz Koreańczycy.

W ramach zawartej wczoraj umowy między KGHM a NuScale dot. wdrożenia technologii SMR, oba koncerny podejmą kroki, by uruchomić pierwszą elektrownię NuScale Voygr w Polsce już w 2029 r., Pierwszym zadaniem w ramach umowy będzie identyfikacja i ocena potencjalnych lokalizacji projektu oraz opracowanie kamieni milowych projektu i szacunków kosztów. Chodzi o możliwość dostosowania istniejących elektrowni węglowych na potrzeby nowych technologii jak VOYGR. KGHM i NuScale rozpoczęły współpracę we wrześniu 2021 r., po podpisaniu przez obie strony listu intencyjnego (MOU) w celu współpracy przy rozwoju, licencjonowaniu i budowie zakładu NuScale VOYGR w Polsce. – Ta nowa umowa handlowa stanowi kamień milowy w postępie NuScale w kierunku komercjalizacji i rozwoju czystej, niezawodnej i niedrogiej energii w Polsce – podkreśla amerykańska spółka.

Czytaj więcej

Jacek Sasin: Atom w Polsce staje się faktem